Policie prověřuje hackerský útok na volby, rozhoduje se o přepočtu výsledků

Experti ministerstva vnitra a policie řeší, zda hackerský útok na volební weby statistického úřadu nebyl vedený snahou ovlivnit volby. ČSÚ v neděli odpoledne oznámil, že jeho weby se staly terčem DDoS útoku. Magazín Neovlivní.cz už zjara zveřejnil informace, že lednový masivní útok na servery ministerstva zahraničí mohl být jen testem hackerů na říjnové volby.

“Je to věc, která se nyní intenzívně řeší. Má to policie, řeší to experti vnitra. V tuto chvíli nikdo nemůže jednoznačně říct, jestli někdo do voleb zasáhl či nikoli,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

Statistický úřad oznámil, že šlo o hackerský úřad už dnes odpoledne. “Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb,” uvedla mluvčí úřadu Petra Báčová.

K tomuto tématu

» Detaily hackerského útoku na českou diplomacii
» Mnohem víc než Modrá velryba: Někdo se dívá
» Jaká data ukradli hackeři u Zaorálka?

Statistický úřad přitom tvrdí, že útok neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb.

Během pondělí by mělo být jasněji. A podle zjištění Neovlivní.cz by mohlo na základě předběžných výsledků šetření padnout rozhodnutí, jestli bude nutné výsledky voleb přepočítávát.”V pondělí se také sejde vláda a je pravděpodobné, že se to bude řešit i tam,” dodal již citovaný zdroj.

O možném kybernetickém pokusu o ovlivnění voleb jsme psali v dubnovém magazínu Neovlivní.cz. A to v souvislosti s obřím útokem na počítačovou síť tuzemských diplomatů, který nerušeně probíhal v podstatě celý loňský rok. Jedna z vyšetřovacích verzí přitom pracovala s tím, že útok na servery ministerstva zahraničí byl jen jakýmsi testem před mnohem větší a významnější akcí: jako je třeba pokus o ovlivnění voleb.

To, že s možným ovlivněním voleb pracují i české úřady, potvrdil v červenci přímo premiér Bohuslav Sobotka. Po jednání s experty oznámil, že ministerstvo vnitra se zaměří právě na ochranu voleb.  “Pro mne je důležité, aby mě zástupci všech těchto institucí ujistili o tom, že Česká republika bude připravena a že nebude možné zasáhnout do přípravy voleb, sčítání hlasů a zveřejňování výsledků voleb,” prohlásil premiér Sobotka.

Volby přitom na rozdíl od řady jiných zemí probíhají “postaru”:  s využitím papíru a tužky. Jako rizikové vnitro vyhodnotilo elektronické vytváření registrů pro voličské seznamy. Experti upozorňovali na možnost, že se někdo pokusí zahltit obsluhující servery.

Další problémy očekávali při představení výsledků. Premiér proto nechal sestavit expertní skupinu, která měla na starost ochranu organizace voleb na ministerstvu vnitra a přípravu systémů ČSÚ, který měl právě zpracování výsledků na starosti.