Scénář příštích let: Stát jako rodinná firma

Na základě aktuálních politických preferencí, předvolebních slibů a znalosti české politiky jsme před volbami sepsali tři scénáře, jak bude vypadat Česká republika v říjnu 2018. Hned ta první varianta počítala s menšinovou vládou Andreje Babiše. Právě dnes prezident jmenoval lídra hnutí ANO premiérem. Co dalšího Českou republiku podle naší předvolební předpovědi může čekat? Odemykáme text z říjnového tištěného magazínu Neovlivní.cz. A budeme moc rádi, když za rok budeme muset přiznat, že jsme se mýlili.

Dvanáct měsíců po volbách to vypadá, že Češi opravdu žijí v jiném státě než před volbami. Menšinová vláda hnutí ANO rozhoduje razantně a efektivně. Rychlá výměna členů mediálních rad umlčela kritiky, v konstruktivním duchu hodnotí ministry pod Babišovým vedením i většina ostatních médií. Velké skandály se ostatně nekonají, protože státní zastupitelství pod dohledem staronového ministra spravedlnosti Roberta Pelikána zastavilo uměle vyvolané procesy proti Babišovi, vedle Čapího hnízda i kauzu korunových dluhopisů. Proti zastavení protestoval policejní prezident Tomáš Tuhý, po jeho výměně Robertem Šlachtou však nemají námitky ani policisté.

Další dva scénáře jsme popsali zde.

Nádech skandálu může mít vyšetřování exministra vnitra Milana Chovance, který však po kruté porážce ČSSD ve volbách nehraje důležitou politickou roli. Média z Babišova koncernu Mafra někdy přirovnávají jeho roli v krajském dotačním systému k pozici jiného bývalého hejtmana Davida Ratha. Tento výklad však ostatní dosud nepřevzali, Chovancův proces se spíše považuje za zkušební kámen, jak efektivní bude protikorupční speciál pod vedením státního zástupce Ivo Ištvana. Ištvanovy nové pravomoci při zkoumání finančních poměrů veřejně činných osob vzbuzují určité obavy, mohou tedy odstrašit od korupčního jednání, i když nebudou použity.

Vláda hnutí ANO obecně trvá na tom, že justiční orgány mají mít co největší prostor zvláště při stíhání zločinů bílých límečků. Například nezávislost soudů má zajistit po polském vzoru Soudcovská rada, jejíž členy vybere mezi zasloužilými právníky parlament. Dá se očekávat, že v Soudcovské radě nebudou zasedat příznivci starých pořádků, protože ANO je suverénem sněmovny.

Také při schvalování zákonů se ukazuje, že 85 poslanců ANO může prosadit cokoli, protože své hlasy ochotně nabízejí opoziční strany v čele s hnutím „Svoboda a přímá demokracie“, jehož šéf Tomio Okamura získal post ve vedení sněmovny. Diskusi se však nebrání ani ostatní partaje s jedinou výjimkou TOP 09, u níž však posiluje křídlo požadující potlačení vlivu příliš neústupného expředsedy Miroslava Kalouska. Zatím je problém se Senátem, který se Babiš chystá zrušit. To však vyžaduje změnu ústavy, které se senátoři dokážou úspěšně bránit i proti silné mediální kampani.

Babiš vystupuje jako bojovník s byrokracií, mimo jiné zrušil ministerstvo životního prostředí, dopravy a místního rozvoje. Čistky na ostatních ministerstvech zdůvodnil nesprávným postupem při zavádění služebního zákona, který načas pozastavil. Existují jen dvě výjimečné instituce, kde zaměstnanců naopak přibývá. Další kroky při zavádění EET a rozšíření praxe zajišťovacích příkazů bude nutné podpořit posílením stavů na finanční správě. Ochrana před mezinárodním terorismem vyžaduje několikrát zvětšit rozpočet tajných služeb a centralizovat je pod Úřadem vlády. Také proto získala budova na nábřeží Edvarda Beneše, dříve známá jako Strakova akademie, přezdívku Langley podle centrály CIA.

Za premiéra Babiše stát především posílil svou hospodářskou politiku. Zemědělství chrání před zahraniční konkurencí přísné hygienické kontroly, které mají zabránit dovozu nekvalitního masa, pokud není určeno jako surovina pro zpracování v tuzemských závodech. Dotace mají podpořit velké podniky v zemědělském i průmyslovém sektoru, které by jinak neobstály před cizí konkurencí. Na ochranu tuzemských zákazníků vznikne státní maloobchodní řetězec s cílem ovládnout nejméně 50 procent trhu.

Popularita Babiše i jeho hnutí ANO v průzkumech průběžně roste. Lidé podle výzkumníků oceňují jasný směr, kterým vláda dotáhne zemi k prosperitě, lepší nabídku práce i tvrdší režim pro podnikatele, kteří se obohacují na úkor běžných lidí. Dobré vysvědčení nové vlády zpochybňují jenom některá okrajová média nedoloženým tvrzením, že agentury jsou závislé na zakázkách státu a průzkumy vyrábějí na zakázku vlády. Babiš si udržel dobré jméno i v Bruselu. Evropští byrokraté tolerují jeho zásahy do státního systému či médií a přehlížejí i jeho intervence do ekonomiky vzhledem k tomu, že se na rozdíl od Poláků a Maďarů hlásí k myšlence jednotné Evropy, a dokonce přislíbil, že do roku 2050 přijme Česká republika euro.

K prvnímu výročí své vlády chystá Babiš překvapivý projev. Z dobře informovaných zdrojů prosáklo, že se nechá na premiérském místě nahradit ministrem obrany Martinem Stropnickým a vládu i svůj podnik Agrofert bude řídit ze zákulisí. Nechybějí ani spekulace o tom, že se chystá nahradit prezidenta Miloše Zemana, kterého prý zhoršený zdravotní stav donutí rezignovat.