Ruský byznys v Olomouckém kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Olomouckého kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Olomouckého kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Kamila Navrátilová, tisková mluvčí za Olomoucký kraj

“Úlohou kraje je vytvářet především podmínky pro vstup investorů. Jedná se např. o kvalitní územně plánovací dokumenty, zajištění dopravní obslužnosti a dopravní infrastruktury, tak také přípravu kvalifikovaných absolventů středních škol, a to zejména v technických a přírodovědných oborech. Olomoucký kraj se snaží podporovat především regionální živnostníky, firmy a společnosti. Jedná se například o kvalitní ‘místní’ regionální značky či oceňování živnostníků a podnikatelů na krajské úrovni.

Co se týče vstupu investic do regionu, informace o nich nemáme. Tyto záležitosti jdou přes státní agenturu CzechInvest nebo CzechTrade. Jednou z aktivit, kdy se orgány kraje vyjadřovaly k možnému vstupu investora do regionu, byla plánovaná průmyslová zóna v Bochoři na Přerovsku. Ale i tady šlo pouze o postoj k lokalitě jako prostoru pro možné budoucí využití, nikoliv o konkrétním investorovi. Tuto záležitost kolem Bochoře měla projednávat vláda ČR, ale materiál zatím odložila.

Případ ruské propagandy jsme nezaznamenali a předpokládáme, že žádný investor se na hejtmanství obracet nebude. Zatím se tak nestalo.”

Anketní otázky dostali jmenovitě tito politici: Za ČSSD Jiří Rozbořil, Michael Fischer, Radovan Rosťák, Yvona Kubjátová, Pavel Šoltys, Pavel Martínek a Ivana Dvořáková. Za KSČM Michal Symerský a Zdeněk Švec. Žádný z nich neposlal konkrétní odpovědi.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf