A ty mě nemáš rád. Vztah Zemana s Babišem dostal vážné trhliny

Další politický vývoj drží v rukou největší měrou dva muži: MIloš Zeman a Andrej Babiš. Vztah dosavadních pragmatických spojenců ale dostal podle zjištění Neovlivní.cz vážné trhliny. Co se mezi nimi v posledním měsíci stalo?

Bylo pondělí 15. ledna, hned po prvním kole prezidentské volby. Miloš Zeman spolu s dalšími šesti klíčníky přišel do Vladislavského sálu pražského Hradu, aby odemkl korunovační klenoty na tradiční výstavu.

„Dobrý den, paní primátorko. Jste čím dál krásnější,“ přivítal se prezident s Adrianou Krnáčovou.

„Což se o tobě říct nedá. A navíc mě nemáš rád,“ obrátil se na premiéra Andreje Babiše.

Scénku z Vladislavského sálu redakci popsaly dva na sobě nezávislé zdroje, přičemž jeden byl jejím přímým účastníkem. „Andrej Babiš byl z prezidentových slov poněkud rozhozený,“ komentoval to.

Zemanův slovní pohlavek Babišovi dokresluje situaci, do níž se vztah dosavadních spojenců dostal zkraje letošního roku. Oběma šlo v lednu o hodně: Zemanovi o znovuzvolení hlavou státu a Babišovi o druhé jmenování premiérem.  A oba v lednu zřejmě poprvé získali pocit, že ten druhý nehraje fér a nemůžou si věřit.

Právě na tom, jak se bude jejich dosavadní pragmatické spojenectví dál vyvíjet, bude záležet, kdo všechno a jak hladce si v České republice v příštích měsících rozdělí moc.

Co se mezi oběma klíčovými politiky během ledna dalšího odehrálo? Jak probíhal diskrétní rozhovor mezi Babišem a Zemanovými spolupracovníky v průhonické Sokolovně? A kdo komu řekl, že je prase?

Podrobnosti najdete v únorovém magazínu Neovlivní.cz, který právě posíláme do tiskárny. Předplatitelé jej najdou ve schránkách po 12. únoru. Pokud ještě předplatné nemáte, cesta k němu vede tudy: