Alena Schillerová. Příští premiérka?

Ačkoli Andrej Babiš veřejně prohlásil, že z funkce neodstoupí ani v případě obžaloby z dotačního podvodu, podle zjištění Neovlivní.cz má ve skutečnosti plán pro případ, že by k tomu byl z nějakých důvodů nakonec dotlačen. V premiérském křesle by jej vystřídala dnešní ministryně financí Alena Schillerová. Proč?

Ani Richard Brabec a už rozhodně ne Jaroslav Faltýnek. Pokud bude muset Andrej Babiš kvůli své dotační kauze Čapí hnízdo opustit post premiéra, chystá podle svých spolupracovníků jako náhradnici ženu. Ministryni financí Alenu Schillerovou.

“Jestli bude muset odejít, nahradí jej Schillerová. Je to jediný člověk, na kterého se v tuto chvíli spolehne a navíc není úplně neschopná,” uvedl jeden z Babišových spolupracovníků.

Proč právě Alena Schillerová? Odpovědi najdete v textu z tištěného magazínu Neovlivní.cz, jehož část nyní zveřejňujeme:  

Na veřejnosti ji neuslyšíte zvýšit hlas. Nasadí sladký úsměv a s jemnou dikcí dokáže říkat i velmi nepříjemné věci. Její pracovní nasazení a loajalitu ke stranickému šéfovi nikdo nezpochybňuje, byť věta, že pan Babiš to tak chtěl, tak se to tak udělá, se jejím spolupracovníkům na ministerstvu financí už lehce zajídá. Příběh Aleny Schillerové je dokladem, že s pílí, jistou dávkou servility a sázkou na správného koně se dá vystoupat až na vrchol. Tam právě míří: Andrej Babiš se v kuloárech nechal slyšet, že pokud se rozhodne kandidovat na prezidenta, bude to Schillerová, kdo usedne v čele Kramářovy vily. Jaká tedy je současná zřejmě nejmocnější žena ve státě?

Naprosto oddaná, skutečná prodloužená ruka Andreje Babiše. Žena, která odezírá Babišovi ze rtů. Tyto odpovědi dostanete, když se na ministryni financí poptáte mezi jejími současnými i dřívějšími kolegy z finanční správy i politiky. Nezáleží, jestli jí fandí, nebo se s ní v minulosti rozešli ve zlém. Všichni se shodnou, že pokud by Aleně Schillerové měli dát jednu nálepku, zněla by: Věrná následovnice svého šéfa.

Je to její největší benefit. A zároveň slabina. Loajalita, kterou dává za všech okolností najevo, vyvolává dojem, že sama Schillerová je spíš sekretářkou premiéra než vládkyní resortu s vlastním názorem.

Úředníci, kteří jsou s ní v pravidelném styku, o ní říkají, že je papežštější než sám papež. Často používá argument: „Pan Babiš to tak chce, a tak to tak udělejte“. Například zkracuje termíny na vyřešení jednotlivých úkolů, protože – jak známo – ministerský předseda trpělivostí neoplývá a výsledky chce hned. Když zkraje roku společně s Andrejem Babišem oznámila, že je třeba začít šetřit, šla sama příkladem a podřízeným oznámila stop stav pro přijímání lidí na uvolněná místa na ministerstvu.

Nebojí se jít do konfliktů, což potvrzují účastníci schůzí vlády. Sama Schillerová se už párkrát smála tomu, že ji Babiš používá jako jakési beranidlo. „Politické konflikty patří k mé práci. Já se jenom snažím dělat to jinak. Vnášet do toho ten ženský prvek,“ komentovala to Schillerová.

Jak se poznala s Andrejem Babišem? Kam až sahá její loajalita? A co od ní můžeme čekat my všichni? Odpovědi najdete v aktuálním tištěném magazínu Neovlivní.cz. Pokud předplatné magazínu nemáte, cesta k němu vede tudy: