Atomové kompro: Proč soudí českého lékaře v Koreji

Tajné služby řeší, kdo se snaží zmanipulovat miliardovou zakázku na dostavbu elektrárny v Dukovanech, píše časopis Neovlivní.cz

Armádní lékař, kterého jihokorejská hygienička obvinila z obtěžování, podle všeho půjde před soud. Server Lidovky.cz napsal, že možnost dohody padla. Finanční požadavky hygieničky byly přemrštěné.

Ilustrace: Shutterstock

“Korejská státní zástupkyně s rozhodnutím údajně vyčkávala do posledního okamžiku, spekulovalo se o tom, že se obě strany dohodnou. Žena, kterou měl Čech údajně plácnout přes zadek, když cestujícím v Busanu měřila teplotu, nejprve požadovala vysoké finanční vyrovnání, na tom se ale strany údajně nedohodly. Případ tak nyní zamíří před korejský soud,” napsaly Lidovky.

Bizarní případ dostal zcela jiné obrysy poté, co podplukovník Ústavu leteckého zdravotnictví po svém zadržení začal překvapivě tvrdit: řekli mi, že to může být provokace kvůli dostavbě Dukovan.

Jeho advokát Julius Kramarič to obratem dementoval slovy, že to je celé nedorozumění. Ministr dopravy Martin Kupka, který byl v čele delegace do Koreje, celou věc svedl na opilost armádního doktora. A nad případem všechny strany urychleně zavřely vodu.

“Jenže ne tak úplně. Případ poprvé napřímo nasvítil, jak tuhá bitva o zakázku se v zákulisí odehrává. Výstavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech za více než 160 miliard je největší investicí České republiky od listopadu 1989 a aktuálně i největší zakázkou v Evropě. O vítězství usilují severoamerický Westinghouse, Francouzi z EDF a právě jihokorejská firma KHNP. Případ má kvůli dodávkám obohaceného uranu také geopolitické dopady,” píše aktuální časopis Neovlivní.cz.

A redakce při pátrání po okolnostech příběhu z letadla zjistila, že tajné služby skutečně řeší, kdo chce obří tendr zmanipulovat.

“Ten doktor si to nevymyslel. Na palubě letadla byli i lidé z českých tajných služeb a jeden z nich po tom incidentu doktorovi skutečně řekl, že se mohlo jednat o provokaci související s bojem o zakázku v Dukovanech,” uvádí v časopise Neovlivní.cz svědek případu.

Nebylo by to ostatně poprvé. Česká republika čelila pokusům o zmanipulování tendru už v předchozí zakázce na výstavbu bloků v jaderné elektrárně Temelín. A tehdy byla do příběhu zapletena i americká tajná služba CIA, jejíž spolupracovník Jan Vadlejch se tehdy v zákulisí zakázky angažoval. Právě on přišel s vykonstruovaným obviněním, že si česká strana řekla o úplatek a odstartoval tak mezinárodní skandál.

Jak to tehdy dopadlo? A jak souvisí plácnutí po zadku s jadernou zakázkou? Detaily přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email