Audit v NAKIT Rakušan předal státnímu zastupitelství

Na projektu modernizace CzechPointu z éry Babišovy vlády stát tratil zhruba dvě stě milionů korun.

Mimořádná kontrola ve státní Národní agentuře pro komunikační a informační technologie (NAKIT) oficiálně skončila. Podle zjištění Neovlivní.cz se potvrdily předběžné závěry o zpackaném projektu modernizace CzechPointu.


Projekt modernizace CzechPointu spadá do éry Babišova oblíbence Vladimíra Dzurilly, který NAKIT řídil Foto: Úřad vlády ČR

Zjištění z auditu jsou natolik vážná, že z podnětu ministra vnitra míří na stůl policie.

“Veřejnosprávní kontrola skončila a podal jsem podnět státnímu zastupitelství. Zároveň jsem formuloval sérii dotazů na vedení NAKIT,” potvrdil redakci ministr vnitra Vít Rakušan, pod jehož resort úřad spadá.

Kontroly v NAKIT probíhaly dvě: interní a pak ta, kterou nařídil ministr vnitra Vít Rakušan. Jak jsme popsali v únorovém časopise, ministr loni zakázku, kterou zdědil, zastavil.


ČTĚTE TAKÉNAKIT, Dzurilla a pralinky za 200 tisíc


“Ministerstvo vnitra si za desítky milionů korun objednalo modernizaci projektu CzechPoint, který má lidem usnadnit život. Dodavatelem byla státní agentura NAKIT, která si na služby najímala externí dodavatele. Ke konci loňského roku se ale zjistilo, že NAKIT oproti slibům do projektu CzechPoint požadované služby nedodal,” napsali jsme v časopise.

Problém tehdy na dotaz Neovlivní.cz potvrdili ministr vnitra Vít Rakušan i jeho náměstek Lukáš Kolářík, který má problematiku IT a tím i NAKIT na starost. Ministerstvo vnitra jednoznačně tvrdí, že problém je na straně NAKIT.

“Jakmile jsem dostal informaci, že NAKIT zakázku i přes opakované sliby nedokáže splnit a požaduje za ni víc peněz, ministerstvo vnitra zakázku zastavilo,” uvedl k případu ministr Rakušan (STAN).

Zástupci NAKIT nicméně odmítají, že by byla vina jen na jejich straně. I v interním auditu podle zjištění Neovlivní.cz argumentují tím, že vnitro za předchozího vedení NAKITu nedávalo jasná zadání, projekt fakticky neřídilo a nedodalo na něj potřebný balík peněz.

Jak už jsme popsali, zaměstnanci shodně tvrdí, že klíčový a hlavně dlouhodobý problém je v nastavení celého systému. “Zjednodušeně řečeno, nemělo to pána a nikdo nevelel. NAKIT byl prostě dlouhodobě neuhlídaný a neřízený vnitrem,” odhaluje fungování další ze zaměstnanců agentury.

Zakázka modernizace CzechPointu začala už za minulé vlády, na triku ji měl vládní zmocněnec pro digitalizaci a Babišův oblíbenec Vladimír Dzurilla.

K případu odmítá cokoli říkat. “Už v NAKIT nepracuji, za firmu hovořit nemohu. Tu zakázku si samozřejmě pamatuji, ale komentovat nic nemohu. Obraťte se na NAKIT,” řekl Dzurilla, za jehož éry problém začal.

Co se dělo poslední roky v NAKIT? Kdo měl hlídat a nehlídal? A kolik nás to bude stát? Zákulisí státní agentury jsme popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email