© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Německá veřejnoprávní televize ZDF odvysílala ve středu večer dokument o zneužívání evropských dotací ve třech postkomunistických zemích. Jedním z hlavních “hrdinů” se vedle maďarského premiéra Viktora Orbána a rumunského lídra sociálních demokratů Livia Dragnea stal český předseda vlády Andrej Babiš. Dokument televize odvysílala shodou okolností v den, kdy česká policie oznámila, že navrhuje postavit Babiše před soud kvůli podezření z dotačního podvodu.
“My bychom měli rozhodovat o tom, jak ty peníze použijeme.” Výrok českého premiéra Andreje Babiše o tom, jak zacházet s evropskými penězi, rámuje popis jeho případu v dokumentu německé veřejnoprávní televize ZDF s názvem Podvádět bylo snadné. Celý dokument najdete zde.
Babiše si televize vybrala stejně jako Orbána a Dragneu proto, že všichni tři podle dokumentu využívají peněz Evropské unie k posílení své vlastní moci. Pohybují se na hraně a někdy i za hranou. Jak uvádí ZDF, Evropská unie tak nepřímo podporuje evropské autokraty. A neumí tomu nijak zabránit.
Český premiér se do pořadu dostal se svým dotačním případem Čapí hnízdo. Luxusní víkendové farmy, na kterou získal před lety 50 milionovou dotaci z unijních peněz. Televize připomněla vyšetřování evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, který loni konstatoval, že dotace pro Čapí hnízdo byla neoprávněná a Agrofert ji následně musel vrátit.
Stejně jako v případě českých novinářů ani reportérkám z ZDF Babiš či zástupci Agrofertu na nepříjemné otázky odpovídat nechtěli. I to mají Babiš s Orbánem a Dragneou podobné, rozhovor odmítli všichni tři. “Politici se stále více vyhýbají své povinnosti skládat účty,” podotkla k tomu jedna z autorek dokumentu Britta Hilpert.
Dlouholetá šéfka výboru pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu Ingeborg Gräßle připomněla střet zájmů, v němž se kvůli byznysu českého premiéra ocitá česká administrativa. Jak říká Gräßle, rozdělování unijních peněz mají organizovat a kontrolovat členské státy: “Ale když vláda nemá zájem o skutečnou kontrolu, je to těžké. S tím nemůžeme nic udělat.”
A dodává, že Evropská unie tak podporuje erozi demokracie v takových zemích.