Babiše kryla před policií v reklamní kauze Schillerová

Finanční správa pod vedením Babišovy pravé ruky hatila vyšetřování policie. Nevyčíslila škodu v kauze fiktivní reklamy na Čapím hnízdě.

Finanční správa, kterou od jara řídí Simona Hornochová dosazená Fialovým kabinetem, po letech pravomocně doměřila Agrofertu nezaplacené daně za reklamu na Čapím hnízdě. A to 1,2 milionu korun. Dokud měla finanční správu pod palcem Babišova stranická podřízená Alena Schillerová, tehdy v roli ministryně financí, berňáky vyšetřování hatily.


Kam až sahá loajalita Aleny Schillerové….Foto: Hnutí ANO

Jak jsme popsali přesně před rokem, policie opakovaně žádala finanční správu už v éře Babišovy vlády o vyčíslení škody v kauze podezřelé reklamy na Čapím hnízdě. Bez toho policisté, kteří přitom byli osobně přesvědčeni, že reklama na Čapím hnízdě byla fiktivní, nemohli nikoho obvinit.

Jenže finanční správa, která v příběhu vystupovala coby potenciální poškozený, policii nepomohla. A policie napoprvé kauzu odložila.


ČTĚTE TAKÉ: Babišova účetní: Reklama na Čapím hnízdě? To těžko


Na přímý dotaz Neovlivní.cz to potvrdil mluvčí státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. “Konkrétní výše škody poškozeným vyčíslena nebyla,” uvedl Cimbala.

Daň byla pravomocně doměřena až s nástupem Simony Hornochové, kterou do čela finanční správy jmenoval ministr současné vlády Zbyněk Stanjura. Berní úředníci také až nyní podle informací Neovlivní.cz konstatovali, že mohlo jít v kauze o trestný čin. Policie tak teprve po letech dostává do ruky klíčový důkaz.

Finanční správa do nástupu Hornochové odmítala svůj benevolentní postoj v kauze jakkoli komentovat. A tvrdila, že nemůže, protože se případ šetří. “Vzhledem k probíhajícímu šetření orgánů činných v trestním řízení se finanční správa nebude v této věci vyjadřovat. Finanční správa orgánům činným v trestním řízení poskytuje vždy součinnost,” citovali jsme před časem v časopise Neovlivní.cz odpověď generálního ředitelství finanční správy.

Sama Alena Schillerová vždy odmítala, že by její podřízení takto politicky citlivou kauzu mohli zamést pod koberec. “Vylučuji to, že by úředníci Finanční správy tak jednali. Předjímáte, že by dostávali nějaké pokyny? To je úplně vyloučeno,” kategoricky reagovala ještě v pozici ministryně na pochybnosti poslanců.

V minulosti přitom právě v této kauze už jednou finanční správa prokázala, co jim je bližší: právo nebo byznys Andreje Babiše?

Na daňový rozměr inzerce na Čapím hnízdě totiž už před devíti lety upozornila Prahu německá finanční správa. Jejím zaměstnancům se nezdála reklama, kterou si u Babišova víkendového sídla objednala německá chemička SKW Piesteritz z holdingu Agrofert. Šlo o reklamní výdaje za devět milionů a německý finanční úřad měl podezření na daňový únik.

Němci předali upozornění české finanční správě v roce 2014, v době, kdy resort financí řídil přímo Andrej Babiš. Jak před dvěma lety oficiálně potvrdila finanční správa pro portál Seznam Zprávy, s německým podnětem se nic nestalo. Nikdo jej policii, ani konkrétnímu finančnímu úřadu k vyřešení nepředal.

V podezření v celé kauze jsou přitom manažeři holdingových firem Agrofertu, ale také přímo sám Andrej Babiš, jak vyplývá z obchodního rejstříku. Právě on byl totiž předsedou představenstva a generálním ředitelem Agrofertu až do ledna 2014. A právě Agrofert byl podle zprávy OLAF a znaleckého posudku České znalecké jedním ze zadavatelů reklamy na olbramovické farmě.


Záznam výpovědi Věry Knobové na policii z 26. července 2018 Repro: Neovlivni.cz

“V podezření jsou samozřejmě v první řadě statutární zástupci farmy Čapí hnízdo na jedné straně a statutární zástupci firem holdingu, které onu reklamu měly zadávat,” uvedl senátor Tomáš Goláň, který svým trestním oznámením vyšetřování případu rozhýbal.

Holding Agrofert i sám premiér Andrej Babiš již dříve jakoukoli trestnou činnost spojenou s farmou Čapí hnízdo odmítli.

“Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že vše v této oblasti na farmě Čapí hnízdo proběhlo podle zákona,” znělo stanovisko holdingu.

V kostce jde o to, že Babišovy firmy z jeho holdingu Agrofert poslaly na účet Čapího hnízda jen za roky 2010 a 2013 téměř 280 milionů korun. Zdůvodnily to tvrzením, že si tak na farmě zaplatily svoji propagaci.

Řadoví kriminalisté se přitom už rok po zahájení vyšetřování podle zjištění Neovlivní.cz přiklonili k názoru, že reklama na Čapím hnízdě byla fiktivní a fakticky neproběhla. Farma ale jen díky příjmům z inzerce mohla splácet stamilionový úvěr. A firmy z Babišova holdingu si naopak mohly reklamu dávat do nákladů, snižovat tak daňový základ a tím i daně, které následně odváděly státu.

Stejné podezření měli i auditoři Evropské komise, kteří se financování Čapího hnízda věnovali ve své auditní zprávě k neoprávněné dotaci pro farmu. A podobné reklamu zpochybnil i ekonom Karel Mojžišík, jehož posudek původně vůbec přiznání dotace farmě nedoporučil. Dospěl k závěru, že farma nemá šanci standardní cestou získat tak velké příjmy z reklamy, aby ufinancovala svůj chod.

“Po konzultacích s dalšími podnikateli v oblasti reklamy a vlastními kontrolními orientačními výpočty hodnotitele bylo dosaženo orientační maximální částky příjmů z reklamy ve výši cca 12,5 milionu korun, tedy 50 procent žadatelem projektované úrovně,” napsal v posudku, který jsme před lety odhalili Mojžišík.

Jenže nepočítal s tím, že přijde na pomoc Agrofert a rozhodne se na rozestavěné farmě inzerovat prostřednictvím billboardů. Nad tím se také podle zjištění Neovlivní.cz pozastavila hlavní účetní Čapího hnízda Věra Knobová, která při výslechu na policii existenci reklamy zpochybnila.

Na přímý dotaz kriminalistů, zda Farma Čapí hnízdo poskytovala nějaké reklamní služby, Věra Knobová do policejního protokolu uvedla: “To těžko, vždyť tam byla investiční výstavba.”

Knobová, která působila před tím jako hlavní účetní celého holdingu a s Babišem se dle vlastních slov zná od roku 1995, pak na doplňující otázku dodala, že si nevzpomíná ani na žádnou fakturu či smlouvu spojenou s reklamou.

V době, kdy Knobová měla na starost účetnictví Čapího hnízda, přitom na účtu farmy přistály miliony hned z několika holdingových firem: Prechezy, Agrofertu či německé chemičky SKW Piesteritz. Když jí s tímto faktem policie konfrontovala a předložila jí čtyři účetní doklady, Knobová uvedla, že to asi musela zapomenout, protože ji to vlastně nezajímalo.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email