Babišova vláda přiklepla bonusy pro Babišovy firmy

Na kompenzační bonusy za emisní povolenky ministři v éře pandemie našli 3,7 miliardy

Vláda Andreje Babiše na sklonku roku v tichosti rozhodla, že z veřejných peněz štědře obdaruje stovku vybraných firem, mezi nimiž je i premiérův holding Agrofert. Jde o takzvané kompenzační bonusy, které mají velkým fabrikám-znečišťovatelům dorovnat ztráty za rostoucí ceny emisních povolenek.

“Maximální výše kompenzací, které budou propláceny za rok 2020, je odhadována na tři až 3,7 miliardy korun, respektive podle odhadu na základě dat spotřeby elektřiny 2,4 miliardy Kč,” stojí v důvodové zprávě k vládnímu nařízení.


Chemička v Přerově, která Babišovi vydělala za rok 2019 miliardu. I Precheza díky premiérovi dosáhne na bonusy Foto: Shutterstock/Tomáš Vynikal

Nařízení podepsal Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec 30. listopadu 2020. Připravil jej pak ministr Brabec spolu s kolegou z MPO Karlem Havlíčkem.

Stalo se tak v době vrcholící koronavirové epidemie, kdy vláda dluží zdravotníkům covidové odměny, odmítá adekvátně odškodňovat zavřené podniky a ministryně financí Alena Schillerová otevřeně mluví o tom, že v lockdownu země ekonomicky vydrží jen do půlky letošního roku. Pak bude vláda podle ní navyšovat půlbilionový schodek.

Na kompenzační bonus pro Agrogert a spol. ale vláda peníze ve státním rozpočtu našla.

A firmy nyní podnikly první kroky, aby vládní dáreček získaly. Právě dnes končí termín, kdy musí na ministerstvu životního prostředí předložit svá provozní data.

Jen pro vybrané

To, že se miliardové kompenzace budou týkat jen omezeného okruhu firem včetně Babišova Agrofertu, přitom vyplývá přímo z důvodové zprávy k vládnímu nařízení.

Ve zprávě je uvedeno, že na bonusy dosáhne asi jen sto firem, jejichž byznys spadá do dvaceti výslovně vyjmenovaných kategorií. Premiérův holding splňuje kritéria například díky výrobě hnojiv, chemických látek, polypropylenu a jiných plastů a dalších produktů. (Kompletní seznam je přiložený pod článkem)

Mluvčí Agrogertu na dotaz Neovlivní.cz nepopřel, že holdingové společnosti budou o kompenzaci žádat.

“Předpokládáme, že pro nás platí stejná legislativa a stejné podmínky jako pro všechny ostatní firmy v České republice. V současné době nařízení vlády analyzujeme. Zatím žádná z našich firem žádost nepředložila, ale je pravděpodobné, že některé naše společnosti žádost podají,” uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

A holdingové firmy jsou podle zjištěné Neovlivní.cz připraveny, jak dokládá například podnikový časopis Babišových chemických závodů v Přerově.

“Poprvé byly ověřovány provozní údaje z výroby kyseliny sírové pro účely kompenzace nepřímých nákladů na spotřebu elektrické energie v návaznosti na novou legislativu, která umožňuje způsobilým odvětvím, kam patří i výroba kyseliny sírové, zčásti kompenzovat, formou státní podpory, náklady na nakoupenou elektřinu, ve kterých se nepříznivě promítá neustále rostoucí cena emisní povolenky v EU,” stojí v únorovém magazínu Prechezy.

Přerovské chemické závody budou požadovat bonusy z veřejných peněz i přesto, že jde o jeden z nejvýdělečnějších podniků z premiérova svěřenského fondu. Poslední roky Precheza Andreji Babišovi vydělávala zhruba miliardu korun.

Miliarda sem, miliarda tam

S ohledem na napjatý státní rozpočet, kde podle ministryně financí Schillerové už není kde brát, stojí za to detailněji se podívat na penězovod v rámci kompenzačního bonusu.

Vládní nařízení totiž neobsahuje konkrétní cifru, kterou má stát v rozpočtu napevno připravenou. Důvodová zpráva, jak je výše uvedeno, počítá s maximální výší 3,7 miliardy. Současně ale její autoři dodávají, že se částka může kvůli covidu snížit.

“Odhady jsou s ohledem na očekávaný hospodářský útlum v roce 2020 v souvislosti s pandemií viru covid-19 pravděpodobně nadhodnocené,” stojí v důvodové zprávě.

Celkově by v příštích deseti letech měly firmy na kompenzačních bonusech inkasovat až 40 miliard. “Při předpokladu maximálních kompenzací (tzn. ve výši 25 % z výnosů dražeb emisních povolenek) se celkové kompenzace za období 2020-2030 odhadují na 34 – 41 mld. Kč,” uvádí dokument.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale v oficiálním stanovisku mluví pro letošní rok o částce “nejméně 1,33 miliardy”. Ministerstvo životního prostředí pak pro jistotu říká, že konečná částka není vůbec stanovena. A její finální výše bude záležet jen na tom, kolik peněz budou firmy ze státního rozpočtu požadovat.

“Výše prostředků na vyplacení kompenzací za rok 2020 bude vycházet z informací o provozních datech, která předkládají žadatelé o kompenzace podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů do 15. března. Z těchto dat bude zřejmé, o jakou celkovou výši kompenzací budou žadatelé žádat” napsal redakci Neovlivní.cz úřad Richarda Brabce.

Peníze ze státního rozpočtu pak firmy dostanou skrze státní akciovku Operátor trhu s elektřinou, kterou řídí ministerstvo průmyslu a obchodu. A je to opět resort Karla Havlíčka, který bude jednotlivé žádosti – tedy i ty z holdingu svého šéfa – posuzovat.

“Žádosti se předkládají MPO, které o nich bude rozhodovat,” uvedlo ministerstvo životního prostředí.

A jak vlastně předkladatelé kompenzačního bonusu Brabec s Havlíčkem vysvětlují, že je třeba velké a silné firmy v éře covidu nadstandardně podporovat?

“Návrh představuje záruku zachování konkurenceschopnosti vybraných odvětví průmyslu (ve smyslu eliminace dopadů systému obchodování s emisními povolenkami na ceny elektřiny pro podpořené subjekty) v rámci globálních trhů i v rámci vnitřního trhu EU,” napsali do důvodové zprávy.


Co musí firmy vyrábět, aby dostaly kompenzační bonus

2742Výroba hliníku
1430Těžba chemických minerálů a minerálů pro výrobu hnojiv
2413Výroba ostatních anorganických chemických látek
2743Výroba a hutní zpracování olova, zinku a cínu
1810Výroba oděvů z usně
2710 272210Výroba surového železa, oceli a feroslitin Bezešvé ocelové trubky
2112Výroba papíru a lepenky
2415Výroba hnojiv a dusíkatých sloučenin
2744Výroba a hutní zpracování mědi
2414Výroba jiných základních organických chemických látek
1711Spřádání bavlnářských vláken
2470Výroba chemických vláken
1310Těžba železných rud
24161039Tato pododvětví ve výrobě plastů v primárních formách odvětví (2416):
Polyetylén s nízkou hustotou (LDPE)
24161035Lineární polyetylén s nízkou hustotou (LLDPE)
24161050Polyetylén vysokohustotní (HDPE)
24165130Polypropylen (PP)
24163010Polyvinylchlorid (PVC)
24164040Polykarbonát (PC)
21111400Toto pododvětví ve výrobě buničiny (2111): Mechanická buničina

Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Tomáš Vynikal

Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email