Babišův Agrotec: Zakázky na poště? Jen administrativní pochybení

Babišův hustopečský podnik, který jde přes soud kvůli podezření z manipulace se zakázkami na České poště, jakékoli provinění striktně odmítá. Ve svém původním stanovisku tvrdí, že v celém příběhu šlo v podstatě o nedorozumění a administrativní pochybení. Podstatnou část stanoviska firmy přetiskujeme bez úprav.

Celé trestní řízení proti společnosti Agrotec a jejím zaměstnancům je v zásadě založeno na odlišném právním posouzení jednání kladeném za vinu obviněným obžalobou a obhajobou. Jak prokazatelně vyplynulo z výsledků vyšetřování, jde v celé věci pouze o možné administrativní pochybení zaměstnanců společnosti Agrotec spočívající v mylném vyhodnocení zadávacích podmínek u výběrového řízení iniciovaného Českou poštou.

V průběhu trestního stíhání nebylo prokázáno jakékoliv ovlivňování výběrových řízení České pošty ze strany zaměstnanců Agrotecu. Z inkriminovaných výsledků výběrových řízení je zřejmé, že Agrotec, respektive skupina Agrofert, nebyly jakkoliv preferovanými dodavateli České pošty, jelikož ve všech výběrových řízeních souvisejících s trestním stíháním hodnotící komise České pošty hlasovala pro jiné uchazeče než Agrotec.

Původní výběrové řízení na dodávku pneumatik pro Českou poštu bylo zrušeno z jiných důvodů, než které jsou obsaženy v Usnesení o zahájení trestního stíhání obviněných. Česká pošta totiž u svého vozového parku přešla na odlišný způsob financování (operativní leasing), v rámci kterého měla zajištěn průběžný servis a dodávku pneumatik. Odběr pneumatik od externích dodavatelů se tak stal bezpředmětným.