© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Měla to být definitivní tečka za nejasnostmi kolem osobních financí Andreje Babiše. “Audit”, který si nechal vypracovat kvůli nákupu dluhopisů Agrofertu, ale přinesl další pochybnosti ohledně soukromých příjmů kandidáta na post příštího premiéra. Otevřel hlavně klíčovou otázku ohledně ministrova majetku: Kde vzal na Agrofert?
Ministr financí zveřejnil zprávu auditorů v pátek, kdy ji přebily dvě jiné události. Svou kandidaturu oznámil Miloš Zeman a začal volební sjezd ČSSD. Auditorské firmy EY a PWC, které mimochodem auditují Agrofert, potvrdily Babišova slova o tom, že v letech 1996 až 2015 měl příjmy 2,4 miliardy korun. A měl tedy dostatek peněz na nákup korunových dluhopisů Agrofertu za 1,5 miliardy.
Jenže je třeba vědět, jak auditorská zpráva vznikala: auditoři vycházeli výhradně z údajů, které jim ministr financí sám předložil. Sečetli předložená čísla o příjmech a odsouhlasili si je podle daňových přiznání, která jim Babiš rovněž dodal. I proto auditoři upozorňují, že jejich zpráva nesnese označení audit podle mezinárodních standardů. Jinak řečeno, nemají žádnou odpovědnost za předkládané cifry.
Samotná daňová přiznání Andrej Babiš nezveřejnil. Co ale udělal a rozpoutal tím další vlnu pochybností o fungování holdingu Agrofert a jeho samého, bylo odtajnění příjmů osvobozených od daní.
Šlo o příjmy z prodeje akcií tří firem: Profost, Afeed CZ a slovenské Afeed. Babiš je prodával společnosti Agrofert, kterou stoprocentně ovládal. Tyto příjmy osvobozené o daně činily v letech 2009 až 2011 celkem 748 milionů korun.
Z pohledu do obchodního rejstříku je zřejmé, že Agrofert nakupoval od Andreje Babiše za krajně nevýhodných podmínek. Nebo šlo o fiktivní transakce, které měly například zakrýt skutečnost, že neměl volné peníze.
Jen pro příklad: formu Profost založil Babiš v roce 2006, do základního kapitálu vložil 1,6 milionu. Jedna akcie byla za sto tisíc korun. O čtyři roky později prodal Agrofertu 16 kusů akcií, ovšem za celkovou cenu 527 milionů korun. Cena jedné akcie se tak dostala ze sto tisíc na skoro 33 milionů.
Podtrženo sečteno: nákup dluhopisů si Andrej Babiš papírově pokryl, teď už zbývá počkat na stanovisko policie, jak to bylo s daněmi. A hlavně, co ty další nákupy?
Celou konstrukcí totiž sám Andrej Babiš otevřel otázku, kde vzal miliardy na nákup Agrofetu a z čeho investoval další miliardy do společnosti Hartenberg?
V roce 2000 vlastnil pouze 35 procent Agrofertu, musel tedy dokoupit zbývajících pětašedesát procent. A Hartenberg místo Andreje Babiše roky investoval – dle jeho vlastního vyjádření soukromé peníze – především do zdravotnictví.
Připomeňme čísla z jeho páteční auditní zprávy: volných peněz na nákup Agrofertu, investic do Hartenbergu, ale také na běžný provoz už mu zbyla podle čísel zveřejněných v jeho vlastní auditní zprávě necelá miliarda.
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». |