Budoucí ministr vnitra pracoval pro Zemanovu SPOZ

Ačkoli Andrej Babiš nazývá svoji vládu kabinetem ANO a nestranických odborníků, minimálně u budoucího ministra vnitra to neplatí. Lubomír Metnar totiž podle zjištění Neovlivní.cz v minulosti působil v prezidentově straně SPOZ a je spojen se Zemanovým klíčovým spolupracovníkem Martinem Nejedlým. V Babišově vládě tak Metnar bude jednoznačně zástupcem Hradu. Prezident hodlá jmenovat Andreje Babiše premiérem právě dnes.

Lubomír Metnar má za sebou pestrou minulost. Býval respektovaným ostravským detektivem, posléze si jej ministra vnitra a další tehdejší člen Zemanovy SPOZ Martin Pecina přivedl na vnitro coby náměstka. Tam zůstal krátce i za působení Milana Chovance a následně zamířil k miliardáři Janu Světlíkovi, s nímž v minulosti spolupracoval i Pecina. U Světlíka Metnar zastával pozici bezpečnostního ředitele.

Mezitím se Metnar ještě stačil zaplést se sdružením bývalých vojáků a policistů BOS, kteří horovali pro vystoupení z EU a napadali NATO. V létě pak s nimi skončil.

Málokdo ale ví, že v minulosti Lubomír Metnar pracoval přímo v Zemanově straně SPOZ. S partají jej nespojují jen vazby na Martina Pecinu, s nímž ostatně podle informací Neovlivní.cz nyní není v nejvřelejším vztahu. Spojen je se Zemanovým klíčovým mužem Martinem Nejedlým.

“Byl aktivní v ekonomické správě partaje,” uvedl člověk obeznámený s Metnarovou historií. A dodal, že Metnar měl na starost mimo jiné získávání sponzorů partaje v Moravskoslezském kraji.

To, že budoucí ministr vnitra v Babišově vládě v SPOZ působil, potvrdil přímo prezidentův poradce Martin Nejedlý. Co přesně Metnar v SPOZ dělal, to už si podle svých nepamatuje. “Ano, historicky tam v nějaké roli byl. Ale že by měl na starost nějaké financování, to už opravdu nevím. Už si nevzpomínám, co přesně dělal,” uvedl Nejedlý, který je místopředsedou SPOZ.

Nominace Metnara je přitom v politickém zákulisí tak trochu záhadou. Nový ministr vnitra totiž převezme resort v okamžiku, kdy se bude lámat kauza Čapí hnízdo. Jde o to, jestli vláda Andreje Babiše nechá policii vyšetřit kauzu, v níž premiérovi reálně hrozí vězení.

“Metnar je starý policajt, není to žádný protřelý Machiaveli. Jsme proto zvědaví, jak si s tím poradí. Nikdy se nechoval tak, že by pošlapával právo,” říká státní úředník, který nového ministra dobře zná.

A Metnarovi překvapivě vystavil dobrou vizitku i odstupující ministr vnitra Milan Chovanec. “S panem Metnarem jsem spolupracoval krátce, ale za tu dobu na něj mám dobré vzpomínky. Byl pracovitý a spolehlivý, držel slovo,” citoval Chovance list Deník.

Insideři z politického zákulisí nabízejí dvě vysvětlení. První zní: tato vláda stejně nedostane důvěru, tak je jedno, koho tam Babiš nominoval. Podle druhé verze je za vším složitý plán Hradu, jak dostat do vlády své lidi a pomocí dohod s Okamurovou SPD získat pro takový kabinet důvěru.