Babišův Pokorný

S nástupem Andreje Babiše k moci se u státních firem začalo významně dařit advokátní kanceláři právníka, někdejšího svazáka a dnešního mecenáše Pavla Smutného. Co stojí za úspěchem premiérova neformálního rádce?

Premiér Andrej Babiš má hned několik oblíbených terčů. Přední místo na jeho blacklistu zaujímá právník Radek Pokorný. Přítel bývalého předsedy vlády Bohuslava Sobotky a advokát, jenž zanechal stopy v mnoha obchodních případech spojených se státem. A také muž, kterému Andrej Babiš vyčítal, že ke svému byznysu využívá vazby na premiéra Sobotku.

Zdroj: pavel-smutny.cz

Jenže jak se ukazuje, sám Andrej Babiš má svého Radka Pokorného.

Tak se alespoň začalo v politickém zákulisí přezdívat právníkovi Pavlovi Smutnému, který podle insiderů rád dává najevo své dobré vztahy s premiérem. Ostatně je potvrdil i v rozhovoru pro Neovlivní.cz. „Podílel jsem se na přípravě premiérovy cesty do Izraele. Řešil jsem i věci spojené s jeho cestou do USA,“ tvrdí například.

Pavel Smutný býval předsedou celoškolského výboru SSM celé Karlovy univerzity. V roce 1992 pak založil se svým kolegou z pražských práv Jaromírem Císařem advokátní kancelář. Jako třetího přibrali Zdeňka Češku, normalizačního rektora Karlovy univerzity.

Za poslední dva roky se pak jeho kancelář stala rekordmanem mezi právnickými firmami, které získávají státní zakázky. Podle údajů dostupných na databázi veřejných smluv Hlídač státu dává advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný z eráru nejvíc vydělat státní společnost SŽDC.

Za roky 2017–2018 tato státní firma uzavřela s kanceláří smlouvy za 30 milionů korun, včetně DPH.

Následuje hlavní město Praha se smlouvami za 15 milionů, Brno se 13 miliony, Generální finanční ředitelství s 11 miliony, státní firma MERO se sedmi miliony, Moravskoslezský kraj se 6 miliony, Dopravní podnik Prahy s pěti miliony a drážní úřad rovněž s pěti miliony.

Jde přitom o firmy či úřady, které jsou přímo řízené nebo v gesci politiků z hnutí ANO.

Jak to, že se kanceláři Smutného začalo tak dařit? A proč z právníka Smutného nejsou nadšeni Babišovi spolupracovníci v politice? Detaily přinášíme v březnovém magazínu Neovlivní.cz. Cesta k němu vede tudy: