Birke: Povinné očkování a další nepopulární kroky? Není na to odvaha

. Odcházející vláda rozhodla o povinném očkování pro seniory až po volbách a v demisi. Vznikající kabinet už avizuje, že rozhodnutí zruší.

Vláda Andreje Babiše sáhla po povinném očkování seniorů a vybraných profesí až po prohraných volbách, kdy už se epidemie covidu opět rozjela a nedaří se ji dostat pod kontrolu. Jak už jsme popsali, před volbami to odcházející kabinet zvažoval, ovšem průzkumy nálad voličů to kategoricky nedoporučily. A tak se nestalo nic.


Ilustrace: Shutterstock

A nová vznikající vláda Petra Fialy prostřednictvím kandidáta na ministra zdravotnictví tvrdí, že povinné očkování nic neřeší. Schválenou povinnou vakcinaci hodlá po převzetí moci zrušit, jak v neděli řekl šéf lidovců a člen AntiCovid týmu Marian Jurečka.

“V takové podobě není možné vyhlášku akceptovat,“ řekl v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce a dodal: “Plošně to zavádět nechceme, napřed chceme slyšet od lékařských organizací, že tu je většinový názor, že chtějí povinné očkování. Fakt nepůjdeme cestou plošných nařízení.”

Ředitelé nemocnic, lékaři z covidárií, ale třeba také hejtmani ovšem mluví dost často zcela jinak. A to i ti, kteří patří do stran, co nyní sestavují novou vládu. Jako například Martin Kuba z ODS, který se pro povinné očkování vyslovil v neděli v pořadu CNN Prima News.

Stát podle něj musí zjistit, kde končí prosba nechat se očkovat, a kde musí vláda převzít odpovědnost za chod ekonomiky, vzdělávání dětí či zajištění důchodů pro další generace. “V té chvíli se musí říct zbylým 15 procentům lidí tak a dost, není možné, abyste drželi celou společnost v šachu,” řekl jihočeský hejtman Kuba.

Jenže vládní politici jsou podle zkušeností z posledních let odvážní až ve chvíli, kdy končí a nemusí bojovat o přízeň voličů.

“Z těch, co jsem poznal, by měl odvahu dělat ty nepopulární kroky Mirek Topolánek, možná i Jiří Paroubek. Ale i ten by hodně uvažoval, co mu to politicky přinese, vždycky dal hodně na marketing. Topol se s tím naopak nemazal,” odhaluje zákulisí fungování politiky v Zimním speciálu Neovlivní.cz sociální demokrat Jan Birke, který stál poslední desetiletí po boku hned čtyř premiérů.

A jak dodává: “A naopak Babiš vystupoval jako velký frajer, ale nikdy na tahle rozhodnutí neměl odvahu. Stejně jako my si udělal průzkum před volbami, jestli zavést povinné očkování. A nedovedete si představit, jak jednoznačné bylo, že to marketingoví specialisté nedoporučují. Tak se do toho nešlo.”

Jak to ve skutečnosti chodí v politice? A můžeme čekat nepopulární kroky od budoucího premiéra Petra Fialy? Odpovědi přináší Zimní speciál Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email