Blažek byl Fialovou spojkou na Hrad a Nejedlého. Těžko ho teď může obětovat

Ministr spravedlnosti se nechal nachytat u jednoho stolu s Martinem Nejedlým. Už v minulosti se přitom oba scházeli přímo s vědomím Petra Fialy.

Pavel Blažek si vysloužil kritiku premiéra za “nevhodnou” schůzku s Martinem Nejedlým. Setkání ministra spravedlnosti zachytil web SeznamZprávy a Blažek se vymlouval, že šlo o náhodné setkání.

“Byla obrovská bouřka, já bydlím tady za rohem a tady jsme se potkali. To je všechno,” tvrdil o pětihodinové návštěvě restaurace.

Blažkovo vysvětlení tak působilo hůř, než samotná schůzka. Ta totiž není první. Ministr spravedlnosti se s klíčovým Zemanovým poradcem scházel roky, pravidelně. A hlavně: přímo s vědomím Petra Fialy.


Premiér a jeho ministr spravedlnosti Foto: Úřad vlády

“Byl to právě Pavel Blažek, kdo ještě před volbami předjednával s Vratislavem Mynářem a Martinem Nejedlým půdu pro případ vítězství Petra Fialy,” popsali jsme v časopise Neovlivní.cz záhy pro volbách v roce 2021.

“A díky tomu se pak ještě před volbami na Hradě potkal s Milošem Zemanem opakovaně i Petr Fiala. Taktika nezatlačit prezidenta do kouta nakonec slavila úspěch. Stejně jako nikdo nečekal vítězství Fialy ve sněmovních volbách, následně nikdo nečekal hladké jmenování jeho ministrů navzdory Zemanovu avizovanému vetu ministra zahraničí Jana Lipavského. A přesto se to stalo,” uvedli jsme.

Shrnuto: schůzky Pavla Blažka s Martinem Nejedlým, kterého samotní politici vládní koalice často veřejně označovali za proruského švába, byly klíčové pro sestavení současné vlády Petra Fialy.

Pavel Blažek tehdy stejně jako Nejedlý v rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz tvrdili, že roli sehrálo právě to, že s Fialou prezidenta neignorovali. “Válčit s prezidentem o principy je jedna věc. Ale nemluvit s ním je strašná chyba,” popisoval tehdy Pavel Blažek. “Premiér je rád, že někdo na ten Hrad chodí. Oni dva se roky neviděli. A šlo o to, aby se před volbami stýkali, protože kdyby se Miloš Zeman s Petrem Fialou potkali až po volbách, bylo by to špatně. Takhle znali své aktuální názory a věděli, kam se případně posunuly.”

Blažek zůstal Fialovou spojkou na Hrad až do konce Zemanových dní ve funkci prezidenta.

Vztahy Fialova ministra spravedlnosti a někdejšího Zemanova poradce, kterého sledovala BIS kvůli podezření z vazeb na Kreml, tak ukazují, že to, jak se politici proti někomu navenek vymezují, nemusí být ve skutečnosti tak žhavé. Ze zjištění Neovlivní.cz nicméně vyplývá, že premiér teď nebyl ze situace, kdy se Blažek nechal přistihnout v nedbalkách, nadšený.

Době se totiž změnila a politická situace je dávno jiná, než když byl Miloš Zeman prezidentem a Martin Nejedlý jeho pravou rukou.

“Vytkl mu to. V tuhle chvíli, kdy Zeman už nemá žádnou moc, není důvod se s jeho lidmi jakkoli stýkat,” popsal pozici Blažka u premiéra jeden z jeho spolupracovníků a dodal: “Blažek je ale samorost, tyhle věci nevnímá tak citlivě. Je známý tím, že je velice společenský. On sám v tom prostě problém nevidí.”

Ministr se s Nejedlým zná už roky, přes volejbal, který oba hráli. A spojuje je také záliba v posezení ve společnosti.

Pavel Blažek přitom sám patří mezi nejčastěji ostřelované ministry Fialovy vlády. Nikoli pro svou erudici. Ale pro své chování. I přesto se těší stabilní premiérově důvěře. Ostatně byl jedním z lidí, kdo Petra Fialu přesvědčil ke kandidatuře na předsedu ODS. “Ano, patřím mezi ty, kteří ho do ODS přivedli. Je to vzácný tvor. Vzdělaný, a přitom úplně normální a přátelský. Pracuje se mi s ním dobře,” vypočítává Blažek.

Jak Fiala, tak Blažek svorně trvají na tom, že nic z toho nerozhodovalo, když si premiér vybral brněnského advokáta, poslance a někdejšího ministra spravedlnosti Nečasovy vlády i do své vládní sestavy.

Fialu nezviklalo ani to, že ještě před Blažkovým jmenováním tvrdil spolek Milion chvilek a část brněnských novinářů, že šéf ODS dost riskuje. Pavel Blažek, kterého titulovali přezdívkou Don Pablo, u jejíhož zrodu stál brněnský aktivista Matěj Hollan, je podle nich zapletený do kupčení s obecními byty v Brně.

Blažek to striktně odmítá, obviněný nikdy z ničeho nebyl. O jeho údajné roli mluví jen jeden z obviněných v brněnské korupční kauze Stoka. Pobočnou větev příběhu, která se týká bytů, navíc znevěrohodňuje fakt, že její vyšetřování měl na starost kriminalista Vladimír Machala. Muž, který je dnes sám stíhaný za vynášení informací do podsvětí a který v minulosti prokazatelně pracoval na zakázku politiků. Konkrétně vedl tým Mlýn, který navzdory všem pravidlům a služební hierarchii nechal pro výlučně své potřeby vytvořit bývalý ministr vnitra a pozdější sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross.

Pavel Blažek je zjevně v klidu, důvěra premiéra v jeho nevinu je zřejmě neotřesitelná. “Měli jsme s Petrem Fialou spoustu času si vysvětlit, jak to bylo. Kdyby si myslel, že v tom jedu, ministrem bych nebyl,” podotýká k tomu Blažek. “Pro vás v Praze jsou to možná nové informace, ale v Brně jsme to řešili už dávno. Je to staré deset, patnáct let. Ale fakticky nic není. Petr Fiala ví, že v ničem, o čem píšou, nejedu.”

A bezděky to potvrdil hned po volbách další Fialův blízký spolupracovník František Cerha, když na své sociální sítě napsal: “Pavel Blažek ve Stoce nefiguruje. A nedávejte mi sem pls odkazy, kde se to píše. Je to blbost. Ne vše, co se píše, je pravda.”

Petr Fiala tak dal za Pavla Blažka ruku do ohně. Kdyby byl jeho ministr nakonec v Brně obviněný, bude čelit tlaku na rezignaci i premiér. Právě proto, že se za něj zaručil. A tlačit ho k demisi kvůli schůzce s člověkem, za kterým ho sám v minulosti posílal, taky nevypadá úplně nejlíp.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email