Bývalý primátor Hudeček a spol. byli definitivně zproštěni v kauze Opencard

Bývalý primátor Tomáš Hudeček a spol. byli pravomocně zproštěni obvinění v kauze Opencard. Žalobce podle informací Neovlivní.cz nepodal odvolání proti březnovému zprošťujícímu rozsudku soudu.

Potvrdil to mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. “Mohu potvrdit, že státní zástupce nepodal řádný opravný prostředek. Po prostudování zprošťujícího rozsudku a celkovém vyhodnocení věci ve všech souvislostech nebyly shledány důvody pro podání odvolání,” uvedl Cimbala na dotaz Neovlivní.cz.

Původně byl přitom Tomáš Hudeček, bývalí radní pro informatiku a dopravu Eva Vorlíčková a Josefa Nosek a exšéf magistrátních informatiků Jan Teska odsouzeni. Původní soudce Alexander Sotolář ale nyní sám čelí kárným žalobám a policejnímu vyšetřování, protože zkresloval protokoly z hlavního líčení v neprospěch obžalovaných.

Státní zástupce šel do obžaloby i po výměně soudce, ačkoli bylo jasné, že důkazy jsou chatrné. Požadoval pro obžalované podmínky a také trest náhradu škody 23 milionl. Podle tvrzení obžaloby v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k Opencard. Radní přitom jednomyslně schválili navazující kontrakty ohledně Opencard poté, co jim to doporučila hodnotící komise.

Sám Hudeček již Neovlivní.cz řekl, že i když byl případ pro něj osobně nepříjemný, nikdy kvůli němu neuvažoval, že to byla chyba jít do politiky. “To ne, to by mě ani nepadlo. Spíš to člověka posiluje v tom vědomí, co tahle práce také obnáší. Už jen to, že vás mohou soudit, když na to mají dost peněz a lidi, kteří jim vyhoví. Pro společnost je to ale celé velmi problematická zpráva. Náš případ jasně ukazuje, že zastupitel hlavně nemá konat. Protože jinak bude postižen, zostuzen a souzen. Darebáky to od vstupu do politiky neodradí, ale pro ty slušné to není dobrá zpráva.”
Případ jsme detailně popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz, kde jsme se věnovali především roli soudce Alexandra Sotoláře, který manipuloval s důkazy. Časopis předplácejte zde: