Časopis Neovlivní: Čapí hnízdo řečí dokumentů

Po čtyřech letech vyšetřování zastavilo státní zastupitelství dotační kauzu Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše. Komentářů, nejrůznějších výkladů a interpretací bylo kolem usnesení žalobce Jaroslava Šarocha dost. Ale upřímně: jen málokdo se v tom už orientuje. V tištěném časopise Neovlivní.cz jsme tedy nechali promluvit dokumenty.

Za uplynulé roky jsme shromáždili k případu desítky dokumentů, z nichž některé si od nás vyžádala i policie. Předkládáme nyní příběh Čapího hnízda právě řečí dokumentů. Protože co je psáno, to je dáno. Černé na bílém se obtížně ignoruje. Byť i s tím se žalobce Šaroch dokázal kreativně vypořádat. Posuďte sami.

  1. Díl první: Nepravdivé údaje v žádosti o dotaci.

Trestní zákoník v paragrafu 212 s názvem dotační podvod říká jasně: „Kdo v žádosti o poskytnutí dotace, subvence nebo návratné finanční výpomoci či příspěvku uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody…“ Podle názorů české policie i Evropského úřadu pro boj s podvody se přesně to v případě Čapího hnízda stalo. Nepravdivé údaje v žádosti jsme odhalili i v redakci Neovlivní.cz: Farma v písemnosti záměrně vylepšila údaje o svém hospodaření a lhala o skutečné délce splácení úvěru.

Zatímco v žádosti o dotaci farma uváděla devítiletou dobu splatnosti, čímž si vylepšila ekonomickou kondici projektu (krátkodobý úvěr by sama nikdy nedokázala splatit), ve smlouvě o půjčce je uvedena pětiletá lhůta. Zatímco středočeský dotační úřad přímo ve svém manuálu pro hodnocení projektů uvádí ekonomické ukazatele jako jedno z hodnotících kriterií, státní zástupce Jaroslav Šaroch je označil za marginální.

Žádost do dotaci na Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo. Doba splatnosti úvěru je uvedena devítiletá.

Smlouva o úvěru mezi Čapím hnízdem a bankou HSBC. Skutečná doba splatnosti úvěru – pět let.

Manuál dotačního úřadu, jak hodnotit předložené projekty. Finanční stránka je výslovně uvedena v bodě 3

Usnesení, kterým Jaroslav Šaroch kauzu Čapí hnízdo zastavil. Lživé údaje podle něj nebyly zásadní.

Další dokumenty a jejich srovnání s argumenty žalobce Šarocha jsme publikovali před dvěma lety v tištěném magazínu Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné a žádný text už vám neuteče. Předplatné si můžete koupit zde: