Časopis Neovlivní: Sliby jako nukleární zbraň AB

Strany přenechaly své voliče agresivnímu marketingu úhlavního nepřítele. Zatímco Andrej Babiš nevynechá příležitost, aby jim v prostředí, ve kterém jsou jeho voliči doma, svou pouhou přítomností zaručil, že je v těžkostech moderní doby nenechá na holičkách, opozice míjí i jasné přihrávky na smeč. Třeba nedávný Babišův útok na „ekoteroristy“ blokující obchvat v Přerově. Ve skutečnosti je nynější proud kamionů valící se přes Přerov jen daní za premiérův byznys.

Na dohled od sídliště Černý Most, mezi divočinou náletových keřů a železnými konstrukcemi skladů, se vypíná mohutná desetipatrová panelová budova ještě z komunistických dob. Po úzkých asfaltkách sem míří kolona černých limuzín a to znamená, že do pražského hotelu Pramen na sjezd Českého zahrádkářského svazu míří Andrej Babiš.

Kauzu zahrádkáři a další sliby Andreje Babiše najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz

Premiéra spolu s jeho ministryní financí Alenou Schillerovou vítá v jídelně více než stovka delegátů převážně v důchodovém věku. A premiér je rázem ve svém živlu. Za předsednickým stolem se zdraví s šéfem zahrádkářů Stanislavem Kozlíkem, na dlouhé zdvořilosti však není čas a řeč se okamžitě stočí k zahrádkářskému zákonu. Svazoví funkcionáři se ho snaží protlačit už od roku 2001 a s jeho pomocí žádají, aby je stát uznal za veřejně prospěšnou organizaci. To pak umožní dlouhodobě a za výhodných finančních podmínek pronajímat členům svazu obecní pozemky.

„Tady říká pan předseda, mám příslib pana Babiše, že zákon prosadí,“ směje se premiér a ihned dodává: „No, já jsem opatrný, ale udělám pro to maximum.“ Zahrádky jsou pro něj totiž srdeční záležitost, sám se na nich v dětství něco napracoval. Odměnou je nadšený potlesk těch, kteří reprezentují 130 tisíc organizovaných zahrádkářů.

Setkání v hotelu Pramen proběhlo koncem listopadu 2019, dlouho před jakýmikoli volbami, přesto je jedním ze střípků mozaiky, jejímž sestavením nakonec premiér jakékoli příští volby vyhraje.

Prázdné sliby, bezobsažný populismus, zneužívání pozice premiéra – tak podobné aktivity hodnotí opozice. Opovržlivými poznámkami však nic nezmění na tom, že se Babišova strategie vyplácí. Navíc si nechce připustit, že šéf hnutí ANO sotva dělá o mnoho víc než běžnou politickou práci, na kterou měly v dobách předsedů Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka ještě čas a energii také ODS a ČSSD.

Přinejmenším od narůstajících neúspěchů s výstavbou dálnic je známo, že ministerský předseda přehání své sliby, přesto do krajů zajíždí zas a znovu, aby nesplněné závazky upgradoval a vylepšoval. Tím dosahuje toho hlavního. Objevuje se v obvyklém prostředí svých voličů a jen svou přítomností se zaručuje, že je v těžkostech moderní doby nenechá na holičkách.

Kauzu zahrádkáři a další sliby Andreje Babiše versus realita popisujeme v aktuálním čísle magazínu Neovlivní.cz. V textu najdete i odpověď na otázku, kdo a proč bude příštím premiérem. Cesta k časopisu vede tudy: