Černín: Jednáme o počtu diplomatů Ruska. Ambasáda: nejednáme

Na sílící aktivity ruských špionů na území České republiky upozorňuje civilní kontrarozvědka BIS už několik posledních let. Letos tajná služba výslovně zmínila zázemí ruské ambasády, které kremelská špionáž využívá. Ministr zahraničí Tomáš Petříček před pár dny prohlásil, že probíhají jednání o počtu lidí z pražské ambasády. Jak zareagovali Rusové?

Je to možná jen detail, ale přesně ilustruje faktickou podstatu česko-ruských vztahů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček minulý týden oznámil, že začal “intenzivní dialog” s ruskou stranou o počtu ruských diplomatů a personálu na ambasádě v Praze. Bezpečnostní experti včetně BIS totiž dlouhodobě upozorňují, že ambasáda je personálně předimenzovaná dávají to do souvislosti se špionáží. Na ruské ambasádě a jejích konzulátech k letošnímu březnu působilo 140 zaměstnanců, diplomatický pas má 53 z nich.

“S ruskou stranou teď vedeme velmi intenzivní dialog nejen o počtu diplomatů na ruské ambasádě v Praze, ale také o celkovém nastavení diplomatických vztahů. Jedno z témat je například snížení počtu registrovaných aut ruské ambasády, který je velmi vysoký. Můžeme se jenom domnívat, k čemu tato auta slouží,” prohlásil Petříček v ČT.

Trvalo to jediný den a bylo jasno, kam ministrem avizovaná jednání povedou. Ruská ambasáda zveřejnila své stanovisko, které zní: “V souvislosti s výrokem ministra zahraničních věcí České republiky Tomáše Petříčka o údajném «intenzivním dialogu» s ruskou stranou ohledně možného snížení počtu personálu Velvyslanectví Ruské federace v České republice sdělujeme, že se jednání v této věci nevedla a nevedou.”

Civilní kontrarozvědka BIS ve své výroční zprávě za loňský rok výslovně zmiňuje, že Rusko při své zpravodajské činnosti na území České republiky těží právě z velké diplomatické mise v Praze

“Pokračoval ruský extenzivní přístup k využívání nedeklarovaných zpravodajských důstojníků využívajících diplomatického krytí. Ruský diplomatický sbor zůstává pro české občany nejvýznamnějším zdrojem rizika nevědomého kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci a nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, resp. na disproporčně menší českou misi v Rusku,” stojí ve zprávě BIS.

Tajná služba dále uvádí: “Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské
zpravodajské služby dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnanců, k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím. Je vhodné akceptovat skutečnost, že pokud protistrana získá dostatek neutajovaných interních informací od většího počtu zdrojů, již akutně nepotřebuje krást informace utajované, a to, že si o někom myslíme, že je pouze diplomat, neznamená, že nepředstavuje riziko či problém.”