Česká stopa v kauze amerického prezidenta: Padlo další obvinění

Významnou roli v kauze financování rodiny Joe Bidena hraje James Gilliar, Brit žijící v Praze, který se pohybuje v zákulisí tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

V kauze financování rodiny amerického prezidenta, do něhož byl zapletený i Brit žijící dlouhodobě v Praze James Gilliar, padlo další obvinění. Americké úřady obvinily hned z několika zločinů včetně obchodu se zbraněmi Gala Lufta, který má americko-izraelské občanství a republikáni v Kongresu jej prezentují jako klíčového svědka nestandardních kontaktů rodiny Joe Bidena s Čínou.


Foto: Domenico Fornas / Shutterstock.com

Konkrétně se se zakladatelem čínské společnosti CEFC Jie Ťien – Mingem, poradcem bývalého českého prezidenta Miloše Zemana. CEFC byla aktivní i v České republice, kterou chtěla využít i díky nadstandardním vztahům s českým prezidentem jako bránu do Evropy. Gal Luft pak s Jie Ťien – Mingem rovněž spolupracoval a ve chvíli, kdy se o něj začaly zajímat americké bezpečnostní složky, začal mluvit.

“Gal Luft byl obviněn v nepřítomnosti,” uvedl list Guardien o Luftovi, který byl zatčen na Kypru, kde po složení kauce čekal na vydání do USA. Gala Lufta ovšem chtěly do rukou dostat i jiné země, respektive jejich tajné služby.

Každopádně Luft se zapletl do špionsko-obchodní kauzy Huntera Bidena, skrz kterého republikáni útočí přímo na jeho otce, amerického prezidenta. Republikáni dál utahují kolem Huntera Bidena smyčku kvůli jeho finančním transakcím.

Jak popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, podílel se na nich Brit žijící v Praze James Gilliar. Stejný muž se angažoval ve státním obchodu, kdy ČEZ koupil firmu na těžbu lithia. A stejný muž se pohybuje v zákulisí historicky největší zakázky na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

“Jedná už roky ve prospěch Američanů z Westinghousu a Korejců, kteří mají o výstavbu nových bloků českých elektráren zájem,“ uvedl jeden z pražských byznysmenů, který se s Gilliarem dobře zná.


ČTĚTE TAKÉ: Státní obchod provázela obří provize. Inkasoval tajemný Brit. S kým se dělil?


James Gilliar žije v poslední roky v České republice a americká a britská média jej popisují jako nepolapitelného fantoma, který má za sebou průpravu ve zpravodajských službách. Zahraniční média se mu věnují právě kvůli jeho roli v kauze Huntera Bidena. V Bidenově ztraceném laptopu se našla emailová korespondence, z níž vyplynulo, že Hunter Biden a James Gilliar chystali společné obchodní aktivity se zakladatelem čínské společnosti CEFC Jie Ťien – Mingem, poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.


Financování rodiny amerického prezidenta, obří provize z českého obchodu s Lithiem, zakázka na Dukovany. Záběr aktivit Jamese Gilliara popisujeme v časopise Neovlivní.cz Foto: Neo

Republikánští kongresmani se pak snaží najít odpověď na otázku, zda byl do synových obchodních aktivit s Čínou zapojený i prezident USA Joe Biden a neocitl se kvůli tomu ve střetu zájmů. “The Washington Post prostřednictvím vládních záznamů, soudních dokumentů a bankovních výpisů zjistil, že CEFC a její manažeři zaplatili 4,8 milionu dolarů subjektům ovládaným Hunterem a Jimem Bidenem (bratrem amerického prezidenta pozn. Neo),” napsal list Washington Post v obsáhlé analýze případu Gilliar-Biden.

Důkaz, že o tom prezident věděl, se ale dosud neobjevil. Nejnověji pak republikáni v květnu vydali zprávu, že přes konto Jamese Gilliara prošel i milion dolarů od společnosti ovládané významným rumunským byznysmenem Gabrielem Popoviciu, toho času souzeného pro korupci. Vyšetřování vedou pro podezření z praní špinavých peněz.

„Rumunské fondy byly součástí více než deseti milionů dolarů, které Hunter Biden, jeho rodina a obchodní partneři získali z obchodů s cizinci v Číně, na Ukrajině a dalších zemích,“ komentoval to republikánský šéf výboru pro dohled nad Sněmovnou reprezentantů James Comer.

Jakou roli hraje James Gilliar v obchodem rodiny amerického prezidenta? Do jakých obchodů se zapojil v České republice? Detaily přináší aktuální časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Domenico Fornas / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email