Chybí 600 odběrových míst na PCR testy. Zapomnělo se na ně

Když se zjara měnili ministři zdravotnictví, nepředali si schválený plán na posílení testovacích kapacit. A ty dnes chybí.

Ještě během jarní vlny koronaviru vládní politici rozhodli, že bude třeba nově vytvořit dalších 600 odběrových míst na PCR testy. Ty jsou totiž přesnější než antigenní testy. A dávají tak lepší přehled o nákaze ve společnosti.

Odpovědnost za vysoký počet mrtvých nese i vláda Andreje Babiše. Opakovaně vlny nákazy podcenila a nepřipravila se Foto: Shutterstock.com

Jenže post ministra zdravotnictví se během epidemie stal nejčastěji obměňovaným křeslem ve vládě. Postupně se v něm vystřídali Adam Vojtěch, Roman Prymula, Jan Blatný, Petr Arenberger a opět Adam Vojtěch. A při výměnách se na rozhodnutí o nových odběrových místech pro PCR testy zapomnělo.

Podle zjištění, které publikujeme v prosincovém Zimním speciálu Neovlivní.cz, se na to přišlo až během podzimní vlny nákazy.

„Zjara, kdy byl v úřadu ještě Petr Arenberger, se připravovalo navýšení kapacit PCR center na 600 míst. Arenberger ale skončil a někde v mezičase se požadavek ztratil. Začalo se to řešit znovu až s koncem prázdnin, kdy hygiena přišla s tím, že antigenní testy nefungují. A ukázalo se, že ta centra nikdo nebuduje. Vojtěch resort převzal, ale tohle mu asi nikdo neřekl,“ uvedl člen Ústředního krizového štábu.

Na situaci se podle členů krizového štábu a Rady pro zdravotní rizika oslovených redakcí významně podepsal stav ministerstva zdravotnictví, které se kvůli neustálým personálním změnám ocitlo v rozkladu.

Na krizovém štábu se pak na nesplněné navýšení testovacích kapacit pro PCR přišlo díky tomu, že hygienička Petra Svrčinová opakovaně prosazovala ukončení plošného testování ve školách, které bylo díky použití antigenních testů nepřesné. Jenže je nebylo možné obratem nahradit PCR testy. Právě proto, že počet odběrových míst nikdo nenavýšil a personálně nebyly posíleny ani laboratoře.

Kapacity odběrových míst na PCR testy přestávají stačit i kvůli rozhodnutí vlády, která v půlce listopadu ukončila uznávání antigenů. A současně dramaticky přibylo nakažených lidí. Na výsledky PCR testů se kvůli vytížení čeká mimo Prahu i několik dní. Platnost testu je přitom omezena. V regionech se několik dní čeká i na samotný termín testu.

“Jsme na hranici kapacit našich laboratoří. V Liberecké a českolipské nemocnici jsme schopni denně vyhodnotit dva tisíce vzorků. Proto se na termín na testování PCR testy čeká až týden,“ citovala v úterý Česká televize hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu.

Na co dalšího se “zapomnělo”? A kdy Adamovi Vojtěchovi došlo, že se do historie zapíše jako ministr, po kterém hned dvakrát zůstaly tisícovky mrtvých? Zákulisí boje s covidem popisujeme v prosincovém Zimním speciálu Neovlivní.cz. Získáte jej v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , , ,