Potvrzeno: Šéf pražské policie, která řeší kauzy AB, končí

Policie dnes potvrdila, že ze svého postu po necelém roce odchází šéf pražské policie Jan Ptáček. Policejní prezident Jan Švejdar jakoukoli souvislost s Čapí hnízdem, kterým se pražští policisté zabývají, odmítá. Připomínáme text z letošního května, kde jsme chystanou personální obměnu popsali. A jako neoficiální důvod Ptáčkova vynuceného odchodu tehdy v bezpečnostních složkách padala právě kauza Čapí hnízdo. Kromě dotačního podvodu nově pražští policisté řeší i podezření na daňové úniky v souvislosti s fungováním premiérovy luxusní farmy.

15. května 2019: Je to skoro rok, co ze svého postu odešel šéf pražských policistů Miloš Trojánek, jehož lidé vyšetřovali kauzu Čapí hnízdo. Nyní se podle informací Neovlivní.cz začala kývat židle pod jeho nástupcem Janem Ptáčkem. Hraje i tentokrát roli trestní kauza, v níž českému premiérovi hrozí vězení pro podezření z dotačního podvodu?

Když Andrej Babiš veřejně označil své obvinění za vykonstruované politickými oponenty a naznačil, že komisař Pavel Nevtípil pracuje v režii mafie, tehdejší šéf pražské police Miloš Trojánek vydal ostré prohlášení. V něm se za komisaře Nevtípila postavil.

“Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji. Policisté krajského ředitelství, v jehož čele stojím, byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země,” prohlásil a výslovně dodal, že si Nevtípila váží a jde o jednoho z jeho nejlepších lidí.

Netrvalo to ani půl roku a Trojánek na post šéfa pražské policie rezignoval. Nahradil jej Jan Ptáček.

A jeho nové vedení jako jednu z prvních věcí udalo komisaře Nevtípila generální inspekci, aby prošetřila, jestli v jiné kauze neporušil zákon. Hrozilo tak, že Nevtípil nebude moci vyšetřování trestní kauzy Čapí hnízdo dokončit.

Jenže inspekce dosud žádné porušení zákona ze strany komisaře neprokázala. A Nevtípil tak před pár dny podal žalobci návrh, aby premiéra a jeho rodinu poslal pro podezření z dotačního podvodu před soud.

Ve stejné době v policii začaly probleskovat informace, že se hledá nový šéf pražské policie. Místo Jana Ptáčka.

“Nakolik to spolu souvisí, to nikdo nahlas neřekl. Ale jisté je, že Ptáček nesplnil očekávaní jistých kruhů a to, že Nevtípil případ nedotáhne do konce,” tvrdí zdroj z bezpečnostní komunity.

Informace o tom, že se už má připravovat výběrové řízení na pozici ředitele pražské policejní správy, potvrdil i další obvykle dobře informovaný zdroj.

Policie oficiálně nic nekomentuje, zprávy o chystané personální změně ale výslovně nepopřela.

“V obecné rovině můžeme sdělit, že jakékoliv personální změny komentujeme zásadně až v době, kdy nastanou. Ředitelem Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy je plk. Jan Ptáček,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Informace zatím nekomentoval ani Jan Ptáček.