Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety

Masivní příliv uprchlíků, který v posledním roce paralyzuje Evropu, lidé z tajných služeb předvídali už před lety. Ale jejich hlášení nebral nikdo vážně. Ani šéfové, ani politici. Poznatky, že se blíží něco velkého, měli i zpravodajci v Česku.

Stát sice posílá každý rok na účet tří tuzemských zpravodajských služeb stamiliony korun, mnohým z poznatkům, které operativci z terénu přinášejí, se však politici nechtějí věnovat. Pak může “zapadnout” i taková informace, že se si od místní muslimské komunity stahuje skupina osob informace o Česku. A že se Balkáně chystá něco velkého. Právě přes Balkán vedla do Evropy jedna z hlavních uprchlických tras.

Pohled na titulní stranu aktuálního vydání měsíčníku Neovlivní.cz. Repro: Neo

Pohled na titulní stranu aktuálního vydání měsíčníku Neovlivní.cz. Repro: Neo

Špioni o tom psali varovná hlášení už před třemi roky.

Redakce na tuto informaci narazila během rozhovoru, který vznikl pro čerstvé vydání tištěného měsíčníku Neovlivní.cz (podobnosti o časopise zde »). Jde o exkluzivní interview s dlouholetým aktivním českým špionem, který souhlasil s tím otevřeně popsat, co předcházelo současné uprchlické krizi. Promluvil i o celkové bezpečnostní situaci v Česku.

Jde o výjimečný rozhovor, lidé v jeho postavení obvykle odmítají na mikrofon hovořit. Zachování anonymity, již redakce přislíbila, je nezbytné i kvůli utajení v komunitě, v níž operuje.

Špion popsal, jak obtížné je pro lidi z tajných služeb přinutit politiky, aby jim naslouchali. “Není to fenomén jen v České republice, ale i v Německu a Skandinávii, že politici tajným službám nenaslouchají. Tvrdí, že žijí v zajetí Jamese Bonda, ale ono to tak není. (…) V praxi je to bohužel tak, že operativec přijde s nějakým jevem či informací, která je z jeho pohledu výsostně nebezpečná, ale v nemalém procentu je to smeteno ze stolu.”

Neo: Tím myslíte, že se má za to, že přehání?

Ano, že maluje čerta na zeď a slyší trávu růst. Z vlastní zkušenosti vím, že v 70 procentech případů šéfové řeknou: to nic není, nech to být. Nebo že na to nemáme kapacity. A s odstupem měsíců se ukáže, že se ten fenomén objeví znovu s jinými lidmi.

Neo: Můžete být konkrétní?

• Ukázka je jen drobnou výsečí z obsáhlého rozhovoru, který naleznete na stránkách tištěného časopisu Neovlivní.cz.
• V těchto dnech putuje do schránek našim stálým čtenářům, k mání je nově i ve čtyřech pražských provozovnách Bageterie Boulevard. Další info:
neovlivni.cz@deadlinemedia.cz
• Připravujeme pro vás také pdf verzi.

O konkrétních případech mluvit nemohu.

Neo: Tak je zkuste zobecnit.

Například tu bylo pár lidí, kteří se snažili muslimskou komunitu stmelit a zároveň z ní tahali informace: odkud přijeli, kudy, jaké byly kontroly na hranicích, na co se úředníci ptali, jak je registrovali, jaké mají dnes zázemí. To se dělo před migrační krizí. Jenže tehdy nebyly kapacity to detailně rozpracovat.

Operativci měli informace, že se něco děje na Balkáně a míří to špatným směrem. Bylo jim ale řečeno, že Balkán je nezajímavý, že se tam už roky neválčí a ani nějak zvlášť brzo nezačne. A navíc, že není politicky únosné, abychom řekli, že v Albánii a Kosovou jsou buňky, které nás mohou ohrozit. Nikdo si nechtěl přiznat, že z tohoto směru může přijít nějaké nebezpečí. Nikdo si nedokázal před pěti lety představit, že by se přes Balkán mohlo během roku a půl převalit přes milion lidí.

Neo: Takže zpravodajské služby měly informace, že se chystá velká uprchlická vlna?

Jsou staré asi tak tři roky. Nikdo tomu nevěřil. Myslím, že jsme se spoléhali na filtr jménem Turecko, ale ten je děravý jako síťovka.