Číňan sahá po Médee. Soukupovi nabízí post šéfa představenstva

Jaromíra Soukupa dnes čeká první důležité jednání se zástupci společnosti Rainbow Wisdom Investment, která koncem března uplatila opci, díky níž se má stát vlastníkem 57 procent jeho klíčové firmy – mediální agentury Médea. Investor oficiálně spojený s čínskou státní společností CITIC má současně přestat majetkově vystupovat ve společnosti Empresa Media, do které spadá televize Barrandov a tištěné tituly.

Jak rozhovor dopadne, to si s ohledem na vzájemnou nedůvěru a Soukupovu proslulou nevypočitatelnost netroufá ani jedna ze stran odhadnout. Výsledek jednání přitom může významně překreslit mocenskou mapu v médiích a poznamenat celý mediální trh.

Podle zjištění Neovlivní.cz je na stole varianta, podle níž by měl Soukup dál zůstat ve vedení Médey. Poměr sil by měl být podle návrhu dohody rozložen následovně: dvě místa pro Soukupa, včetně jeho pozice předsedy představenstva. A dvě pro zástupce Rainbow Wisdom Investment. Uvedl to zdroj obeznámený s návrhem.

Zákulisí boje o mediální dům Jaromíra Soukupa jsme popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz. Předplatné zde: neovlivni.cz/predplatne

Součástí dohody by ale mělo být i rozhodnutí, jak se dál bude financovat TV Barrandov. Už nyní je program televize osekaný na maximum, kanál je v podstatě jen o pořadech Jaromíra Soukupa. Bez Médey a jejích příjmů nemá šanci přežít. Pokud by se neobjevil nový investor.

Dohodu ale komplikuje nedůvěra na obou stranách. Jaromír Soukup se podle svých spolupracovníků obává, že ho chtějí zástupci Rainbow Wisdom Invest připravit o celý mediální dům. Protistrana zase řeší, zda Soukup nesnížil hodnotu Médey odlivem klientů a případně, zda finanční kondice celého uskupení není ještě horší, než zatím čísla ukazují.

Médea je klíčovým hráčem na tuzemském trhu s mediální reklamou. Největší zadavatelé reklamy na trhu nakupují právě přes tuto agenturu. Současná pandemie Covid-19 ale podle neoficiálních zdrojů přinesla propad tržeb Médey o 80 procent.

Společnost Rainbow Wisdom Invest zastupuje bývalý sociálnědemokratický ministr a šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. Investoři vystupující pod značkou Rainbow Wisdom Investment se označují za dceřinou firmu čínské státní společnosti CITIC. Už v minulosti se ale ukázalo, že původně čínské investice “Tvrdíkových Číňanů” byly ve skutečnosti půjčky od finanční skupiny J&T, jak jsme popsali zde.

Zásadní roli ve vyjednávání navíc sehrál hlavní prezidentův poradce Martin Nejedlý, jinak také vzdálený příbuzný Jaromíra Soukupa. Byl to on, kdo po předchozí  hádce se Soukupem zkraje roku nakonec přesvědčil investory vystupující pod značkou Rainbow Wisdom Investment, aby se do transakcí znovu vložili.