Čínská jízda: Problém s ČNB a chuť na Novu

Čínská společnost CEFC, která v Česku proinvestovala přes tři desítky miliard korun, podává novou žádost na ovládnutí poloviny J&T banky. Tu původní Česká národní banka kvůli nejasnému původu peněz zamítla. Choutky firmy na expanzi tím nekončí: po krátkém angažmá v TV Barrandov má zálusk na největší televizi, komerční Novu.

Na první pohled to vypadá, že velká investiční jízda čínské skupiny CEFC v Česku narazila. Česká národní banka totiž před koncem loňského roku zamítla, aby energeticko-finanční firma CEFC China Energy vedená Jie Ťien-mingem, speciálním poradcem prezidenta Miloše Zemana, získala polovinu finančního kolosu J&T Finance Group ovládajícího i známou J&T banku. Důvod je závažný – nedoložení původu čínských peněz.

Jaroslav Tvrdík, šéf české a evropské pobočky CEFC. Foto: Jakub Syrůček, Neo

Čínský investor přitom právě do J&T vložil své vůbec první velké peníze utracené nejen v Česku, ale i celé střední Evropě. Už před třemi lety získal zhruba za dvě miliardy korun nejprve pět procent, později je navýšil na deset procent finanční skupiny. Na konci března roku 2016 pak ještě CEFC a J&T podepsaly u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku strategickou dohodu, že podíl navýší až na 50 procent za celkem 26 miliard korun a spolu se pak vydají na další investiční hody.

Na ovládnutí poloviny banky však Číňané potřebovali souhlas jak ČNB, tak i dalších centrálních bank, kde má J&T pobočky.

Zatímco v dalších působištích, jakými jsou Chorvatsko, Slovensko nebo Barbados, centrální banky se vstupem CEFC souhlasily, v mateřském sídle J&T v Praze to nevyšlo. Jak na začátku ledna zjistil server Echo24, ČNB žádost Číňanů zamítla s odůvodněním, že skupina nedokázala přesvědčivě doložit původ svých peněz. Z plánovaného vkladu 980 milionů eur, tedy zhruba 26 miliard korun, byl nejasný původ 728 milionů eur (cca 19 miliard korun). „Důvodem zamítnutí žádosti bylo nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finančních zdrojů žadatelů a s tím souvisejících důvodných obav,“ citovalo Echo24 verdikt bankéřů.

Jenže na druhý pohled už to nevypadá tak zle a zdá se, že snahu Číňanů o spojení s J&T tento verdikt jen tak nezastaví. Firma nejprve zvažovala, že proti rozhodnutí banky podá rozklad, nakonec se ale rozhodla jít jinou a zřejmě i jistější cestou. Stávající řízení ukončila a o povolení s novými doklady chce požádat nově.

Šéf tuzemské a evropské pobočky CEFC Jaroslav Tvrdík Českému rozhlasu v polovině ledna řekl, že novou žádost už také společnost podala. „CEFC China plně respektuje ČNB jako prestižního a profesionálního regulátora. Akceptovali jsme 100 procent doporučení jednotlivých útvarů ČNB a věříme, že nyní již nic nebrání schválení naší nové, již podané žádosti,“ uvedl Tvrdík. Banka má nyní na posouzení podkladů 60 pracovních dní, tedy téměř čtvrt roku, pak vydá svůj nový verdikt.

Jak vypořádá CEFC svůj odchod od Jaromíra Soukupa a jeho televize Barrandov? Zůstávají Tvrdíkovi Číňané v blízkosti prezidenta? Jak dopadly jejich další investiční plány? Důkladný pohled na Čínskou jízdu přinášíme v tištěném magazínu Neovlivní.cz.