Čínské bajky I.: Zemanova poradce skutečně zatkli. V týmu dál zůstává

Čínský poradce Miloše Zemana Jie Ťien-ming a hlavní postava skupiny CEFC, která má své aktivity i v Česku, byl v Číně skutečně zatčen. A to demonstrativně v den oslav čínského nového roku. Redakce Neovlivní.cz tyto informace získala od byznysmenů a státních úředníků, kteří přímo v Číně zjišťovali, co se kolem skupiny CEFC a zvláštního prezidentova poradce odehrává. Odhalení o pozadí skupiny CEFC bude redakce přinášet v následujících dnech.

V Číně připadaly letošní oslavy nového roku na pátek 16. února. Týž den tamní úřady zadržely čtyřicetiletého Jie Ťien-minga, zakladatele a hlavního akcionáře skupiny CEFC.

“Ten den nebyl vybraný náhodně. Šlo o demonstraci, že Jie Ťien-ming nemůže počítat s žádnou přízní prezidenta,” popsal jeden z byznysmenů poté, co se v minulých dnech vrátil z Číny.

Stejně jako další lidé z byznysu i on přímo na místě pátral, co teď bude dál s jeho připravovanými obchody s CEFC. Celý případ totiž od začátku provází absolutní nedostatek informací. Oficiálně se čínské úřady, šanghajská centrála CEFC i její čeští zástupci zahalili do formulace: “Nemůžeme potvrdit”.

Zakladatel CEFC Jie Ťien-ming na titulce čínské mutace magazínu Fortune v roce 2016

Informace přímo z Číny se proto snaží získat i lidé z českého bezpečnostního aparátu. I oni podle zjištění Neovlivní.cz nakonec na místě obdrželi informaci, že hlavní postava CEFC byla skutečně zatčena.

“Informaci, že byl zadržen, nám potvrdily přímo místní úřady. Bohužel, tak jak je v podobných případech obvyklé, neřekly, zda a případně kdy bude propuštěn. Je to v Číně celkem běžný postup, když stát zasáhne proti nějaké ekonomické skupině,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeden ze státních úředníků, který informace z Číně zjišťoval.

Tuzemské bezpečnostní složky se o případ zajímají nejen kvůli nákupům CEFC v Česku, ale hlavně kvůli tomu, že Jie Ťien-ming je od roku 2015 zvláštním poradcem pro hospodářskou politiku českého prezidenta Miloše Zemana. A ani jeho zadržení na tom nic dosud nezměnilo.

Jak je to možné? Hrad tvrdí, že nemá informaci o zadržení poradce potvrzenou.

“Čekáme, až budou k dispozici jednoznačné a nezpochybnitelné informace,” uvedl v neděli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Redakce Neovlivní.cz přitom získala ze dvou zdrojů informaci, že přímo prezidenta Zemana o zadržení Jie Ťien-ming informovala i čínská velvyslankyně, kterou si prezident předvolal na Hrad. Mluvčí Ovčáček tuto informaci ponechal bez komentáře. “Čekáme na vyjasnění situace,” uvedl pouze.

Stejně tak se jasně nevyjádřila ani čínská ambasáda. Na otázky zaslané už minulý týden dosud nedorazila žádná odpověď. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář pak minulý týden v Českém rozhlase uvedl: “Pan prezident mluvil s čínskou velvyslankyní, ta mu nepotvrdila tyto spekulativní informace.”

To je ostatně skoro stejná formulace, s jakou pracuje centrála CEFC v Šanghaji. “Zpráva o zatčení není založena na skutečnostech a nebyla společností ověřena.”

A do třetice stejně mluví i Jaroslav Tvrdík, styčný důstojník Čínanů z CEFC z Česka. A také muž, který Jie Ťien-minga k prezidentovi Zemanovi přivedl. “Nemám žádnou informaci, že by byl zatčen. Mým partnerem byl vždy prezident Chan Chauto, nikoliv akcionář firmy. S tím jsem nemluvil od jeho poslední návštěvy v červenci loňského roku,” napsal redakci v sms zprávě.

Zatčení Jie Ťien-minga souvisí s hospodařením skupiny CEFC. Už konce loňského roku se začaly objevovat zprávy, že se CEFC pohybuje na tenkém ledě. A to kvůli obřím půjčkám. “Obchodní aktivity skupiny jsou kapitálově náročné a pokračující financování těchto aktivit je kritické,” napsala agentura Bloomberg, která závazky CEFC odhaduje v přepočtu na téměř 400 miliard korun.

Kdo se teď v Česku bojí o své peníze? Co bude s fotbalovou Slávií? Již brzy na Neovlivní.cz