© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Nebýt Miloše Zemana, čínský prezident Si Ťin-pching by zatčeného zakladatele CEFC Jie Ťien-minga patrně nikdy nepřijal. Byl to ale právě český prezident, skrze kterého se Jie Ťien-ming pokusil dostat do přízně čínského prezidenta. Vývoj posledních týdnů nakonec ukázal, že ani záštita českého prezidenta Jie Ťien-minga neuchránila od uvěznění. Nová fakta ze zákulisí česko-čínských vztahů v seriálu Čínské Bajky.
Majitel CEFC Jie Ťien-ming se v Česku prezentoval jako byznysmen s exkluzivními kontakty na čínskou politickou elitu. Ve skutečnosti potřeboval někoho, kdo by mu otevřel dveře k tamnímu prezidentovi Si Ťin-pchingovi. A tím někým se nakonec stal Miloš Zeman.
Byl to právě český prezident, kdo podle zjištění Neovlivní.cz přibral v září 2015 Jie Ťien-minga do své oficiální delegace a při pětidenní návštěvě Číny svému protějšku byznysmena představil.
Redakci to potvrdili hned dva členové tehdejší Zemanovy mise, kteří českého prezidenta v Číně doprovázeli.
“Čínského prezidenta se to evidentně dotklo. Řekl něco ve smyslu, jo vy jste ten. Sice mu podal ruku, ale už se s ním nechtěl nechat fotit v oficiální pozici,” popsal jeden z účastníků cesty. V podstatě stejnými slovy vylíčil setkání i další člen výpravy.
Oba zdroje pak pod příslibem anonymity shodně uvedly, že představení Jie Ťien-minga čínskému prezidentovi doprovázely ostré protesty tehdejšího šéfa Zemanova protokolu Jindřicha Forejta.
“Ten upozorňoval, že taková situace, kdy někdo představuje čínskému prezidentovi Číňana, je nepřípustná. Protestoval proti tomu, aby byl Jie Ťien-ming označovaný jako součást oficiální delegace. Na toto téma padla ostrá výměna názorů mezi Forejtem a Tvrdíkem. Řvali na sebe asi deset minut,” popsal jeden z již citovaných účastníků Zemanovy cesty.
Jindřich Forejt ani Hrad tyto informace na žádost Neovlivní.cz nijak nekomentovali. Na otázku, proč bral Miloš Zeman Jie Ťien-minga jako součást delegace do Číny a kdo jej vlastně k českému prezidentovi přivedl, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pouze uvedl: “Informace budou v průběhu týdne.”
A mlčí i Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr ČSSD a dnešní zástupce CEFC pro Evropu. Na dotazy položené prostřednictvím sms zprávy nereagoval. V posledních dnech se k situaci kolem CEFC a zatčení Jie Ťien-minga vyjadřoval velmi sporadicky, byznysové dotazy odmítal komentovat s odkazem, že jde o záležitosti privátních firem.
Minulý týden pak deník Neovlivní.cz vypátral, že Tvrdík odletěl do Číny s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem a hlavním poradcem Martinem Nejedlým. Co přesně tam dělali, to zatím není jasné. Jaroslav Tvrdík po návratu pouze prohlašoval na Twitteru: “Není žádný důvod pro znepokojení.”
A proč vlastně Jie Ťien-Ming potřeboval českého politika a k čínskému prezidentovi se coby majitel obří investiční skupiny nedostal sám? Důvodem jsou pravidla fungování čínské společnosti.
“Jediný způsob, jak mít jakýkoli vztah s prezidentem Si Ťin-pchingem je patřit do rodiny nebo být ze spřízněné rodiny, být spolužákem nebo společně být v armádě. Elitáři mají vztahy zase jen s elitáři a ani to, když zbohatnete, vám nezajistí přístup k prezidentovi,” popsal pravidla hry český podnikatel, který v Číně působí už dvě desetiletí.
A Jie Ťien-ming navzdory vlastním tvrzením prezentovaným v Česku mezi čínskou elitu podle zjištění Neovlivní.cz nikdy nepatřil. Bez Tvrdíkovy intervence a následné Zemanovy pomoci by se tak k čínskému prezidentovi nemohl vůbec dostat.
Kdo je ve skutečnosti Jie Ťien-ming? Proč si vyhlédl právě Jaroslava Tvrdíka? A proč pomohl český prezident stvořit hvězdu Jie Ťien-minga? Odhalení v příštím dubnovém magazínu Neovlivní.cz