Čínský investor uplatnil opci v Soukupově mediálním domě

Boj Jaromíra Soukupa o záchranu jeho zadluženého mediálního domu vstoupil do další fáze. Společnost Rainbow Wisdom Investment koncem března uplatnila opci, díky níž se má stát vlastníkem 57 procent Soukupovy klíčové firmy – mediální agentury Médea. Investor oficiálně spojený s čínskou státní společností CITIC má současně přestat majetkově vystupovat ve společnosti Empresa Media, do které spadá televize Barrandov a tištěné tituly.

Uplatnění opce, která byla součástí loňské dohody, redakci Neovlivní.cz potvrdily dva zdroje detailně informované o transakci. “Pro uplatnění opce byl stanoven termín konec března. Ke konci měsíce se tak stalo,” uvedl jeden z nich.

Zákulisí boje o mediální dům Jaromíra Soukupa popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz, který je právě v tiskárně. Předplatit si jej můžete na adrese neovlivni.cz/predplatne

Jaký to bude mít praktický dopad na fungování Soukupových titulů a zejména televize, to ukáží příští dny.

V příštím týdnu se mají obě strany dohodnout, zda a jak transakci zprocesují.

“Pokud Jaromír Soukup dodrží všechny dohody, nemusí to mít vliv prakticky žádný. Pokud nedodrží, tak tím, že dal do zástavy 70 procent akcií, je dost pravděpodobné, že čínský investor bude chtít úplatu zpět,” popsal bez bližších podrobností jeden z výše zmiňovaných zdrojů.

První jednání jsou naplánovaná na tento týden.

S finančními těžkostmi se Jaromír Soukup pere nejméně rok a půl. Jak už jsme popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz, jen televize Barrandov denně prodělává až milion korun.

Už před dvěma týdny podnikatel oznámil, že kvůli poklesu reklamy v době koronavirové krize pozastavuje například  vydávání časopisu Týden.

Situace se ale vyhrotila už na přelomu roku. Soukupovo impérium zatěžují jednak úvěry. A pak také nervozita dalších mimobankovních věřitelů. Mezi ně patří například televize Prima či Nova, pro které nakupuje reklamu, ale také miliardář Daniel Křetínský, který skoupil dvě pohledávky za Soukupem.

Soukupův byznys v posledním půlroce také komplikovaly turbulentní vztahy s klíčovým poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. Právě on stojí za dohodami s investory, kteří vystupují pod hlavičkou Rainbow Wisdom Investment. Vzájemný vztah Soukupa s Nejedlým je ale na bodu mrazu.

Dopis Soukupovi o uplatnění opce podepsal za Rainbow Wisdom Investment Jaroslav Tvrdík. Fakticky ale klíčovou roli hraje právě Nejedlý.

Byl to on, kdo po předchozí  hádce se Soukupem zkraje roku nakonec znovu přesvědčil investory vystupující pod značkou Rainbow Wisdom Investment, která se označuje za dceřinou firmu čínské státní společnosti CITIC , aby se do transakcí kolem opět vložili. Nejedlý a spol. se dlouhodobě snažili o ovládnutí právě agentury Médea, která dotuje chod prodělečné televize. Její tržby v naposledy zveřejněném roce 2017 dosahovaly téměř tří miliard korun. Čistý zisk pak byl 60 milionů.

Současně doposud byla také významným mocenským nástrojem, protože největší zadavatelé reklamy na trhu nakupují právě přes Médeu. Jenže to se může díky současné krizi výrazně změnit. Inzertní trh se dramaticky propadl. Pro Jaromíra Soukupa tak možná přišel nejvhodnější okamžik, jak se všeho zbavit.