© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Navzdory varování Evropské unie, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů a jeho firmy tak ztrácí nárok na dotace z veřejných rozpočtů, ministerstvo průmyslu holdingu Agrofert dál peníze vyplácí. Resort tvrdí, že nemůže jinak. Jenže podle zjištění Neovlivní.cz dokument samotného úřadu z loňského roku jasně stanoví, že premiérovu holdingu měly být dotace pozastaveny.
Ministr průmyslu Karel Havlíček Havlíček tvrdí, že jeho úřad nemohl plošně pozastavit dotace pro Agrofert, tak jak to udělal například Státní zemědělský a intervenční fond. Havlíček, kterého do vlády přivedl Andrej Babiš osobně, rozdílný postoj zdůvodňuje obavou z hrozícího soudu s Agrofertem.
“Jsme v situaci, že pokud dotyčný, ať je to kdokoliv, splní všechny předpoklady podle českého právního řádu, nemůžeme reagovat jinak, než že se ty dotace proplácí. Musíme respektovat nějaká pravidla daná českými zákony,” konstatoval Havlíček v reakci na zjištění serveru iRozhlas, že jeho úřad pokračuje ve vyplácení dotací.
Jenže ministr zřejmě zapomněl na dokument jeho vlastního úřadu, který naopak výslovně MPO ukládá, aby v situaci, v níž se holding Agrofert ocitl, dotace přestal vyplácet. Jde přílohu operačního manuálu Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), v rámci něhož Havlíčkův resort premiérovu holdingu miliony z veřejných rozpočtů proplácí.
Konkrétně se podle zjištění Neovlivní.cz jedná o Článek VIII. Pozastavení plateb.
V něm se v šestém odstavci výslovně píše: “Poskytovatel dotace je oprávněn pozastavit proplácení dotace (a to až do doby, než příjemce zahájí nebo obnoví plnění stanovené povinnosti), pokud je při kontrole zjištěno, že bylo u příjemce zahájeno insolvenční řízení, trestní řízení nebo vzniklo podezření na jiný typ nesrovnalosti (porušení těchto podmínek a ostatních povinností anebo jiných právních předpisů ČR a EU ze strany příjemce, které může mít finanční dopad).”
Agrofertu se týká posledně zmiňovaný problém: podezření na jiný typ nesrovnalostí s možným finančním dopadem.
Jde o to, že Evropská komise ve svém auditu konstatovala, že premiér se zbavil Agrofertu jen na oko, dál jej ovládá a je tedy coby osoba, která má z titulu politické funkce vliv na čerpání dotací, ve střetu zájmů. A v takovém případě nemá na dotace z veřejných rozpočtů nárok. Ani z unijních, ani z českých.
Premiér Babiš i jeho manažeři z Agrofertu ale jakýkoli střet zájmů striktně popírají a dali už najevo, že se budou kvůli tomu i soudit. Úřady řízené Babišovými kolegy z vlády nyní připravují pro Brusel stanovisko k auditní zprávě, pak padne definitivní verdikt. S ohledem na dosavadní unijní praxi i citlivost celého případu je přitom krajně nepravděpodobné, že by byl výsledný závěr zcela opačný. (Kompletní stanovisko Agrofertu k závěrům auditu najdete ZDE.)
To, že české úřady po vydání auditní zprávy měly proplácení dotací pro Agrofert pozastavit, potvrdil i expert na finanční injekce z veřejných rozpočtů Leo Steiner.
“Ten manuál, o kterém se bavíme, je jednoznačný. Jakmile tam je tento typ nesrovnalostí, jaký se objevil u Agrofertu kvůli střetu zájmů, a hrozí tam možnost takzvané korekce, tedy vracení peněz, zastavuje se automaticky financování,” uvedl Steiner, který se podílel na odhalení dosud největšího případu zneužívání evropských dotací v kauze ROP Severozápad.