Co mají Francouzi na Babiše

V bezpečnostních kruzích kvůli zakázce na Dukovany ožil příběh s tajným svazkem o působení českého premiéra v Maroku.

Andrej Babiš se ve středu sešel s marockou velvyslankyní. Schůzku komentoval slovy: “Setkal jsem se s J.E. paní Hanane Saadí, velvyslankyní Maroka, se kterou jsme probírali bilaterální vztahy a současnou situaci v Maroku.”


Andrej Babiš na středeční schůzce s marockou velvyslankyní Foto: Úřad vlády ČR

Po kontext odemykáme část článku z květnového časopisu Neovlivní.cz s názvem Co mají Francouzi na Babiše. Jde o existenci tajného svazku, který na českého premiéra podle zjištění Neovlivní.cz vedly francouzské tajné služby.

Existence svazku je důležitá mimo jiné v souvislosti se zakázkou na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Šance Francouzů se po vyřazení Rusů kvůli aféře Vrbětice významně zvýšily.

Text vyšel v květnovém časopise Neovlivní.cz. Pasáž o svazku začíná informacemi o utajované schůzce premiéra s francouzským zájemcem o dostavku Dukovan:

Schůzka s Francouzi podle zjištění Neovlivní.cz v bezpečnostních kruzích oživila několik let starý příběh se svazkem, který na českého premiéra vedla francouzská tajná služba. Podle hned několika na sobě nezávislých zdrojů, s nimiž redakce informace o spisu v průběhu posledních let konzultovala, jde o dokumenty z doby, kdy Andrej Babiš působil coby zástupce státního Petrimexu v Maroku. Západoafrické zemi, která byla roky francouzskou kolonií.

Dnešní premiér působil v Maroku v letech 1985 až 1991 jako delegát podniku zahraničního obchodu Petrimex. Takzvané pézetky měly v komunistickém Československu monopol na zahraniční obchod, jejich zaměstnance logicky využívala komunistická špionáž.

„Prodával jsem řezivo, pneumatiky, pračky, kancelářské potřeby, ale hlavně jsem nakupoval fosfáty,“ říkal o svém pobytu v Maroku Andrej Babiš v oficiálním CV při vstupu do politiky.

Tajné služby se přitom o mladého Andreje Babiše nezajímaly proto, že by měl nějak extra významné postavení. „Pracoval na mezinárodním úseku a dělal s fosfáty. Komoditou, která byla strategická pro ekonomiku. Odtud pramení prvotní zájem,“ uvedl zdroj obeznámený s případem.

Co všechno obsahuje francouzský spis, je v bezpečnostních kruzích považované za jednu z největších záhad posledních let.

„Nikdy jsme se to nedozvěděli, víme jen, že to souviselo s Marokem. Francouzské tajné služby se o informace nerady dělí obecně. V tomhle případě jde navíc o politiku, a to je pak v podstatě vyloučené, že by to někomu předaly. Ledaže by chtěly, aby se ty informace použily, a taková situace nenastala,“ uvedl jeden z důstojníků tuzemské zpravodajské komunity, který se pokoušel spis získat.

PRAVÝ PŮVOD BABIŠOVA ZBOHATNUTÍ

Marocká etapa přitom představuje bílé místo Babišova životopisu. Jisté je jen to, že záhy po návratu Andrej Babiš založil na půdorysu státního Petrimexu holding Agrofert. Z peněz, jejichž původ se dodnes rovněž nepodařilo rozklíčovat. On sám tvrdí, že mu půjčili švýcarští spolužáci, které později vyplatil.

Jinou verzi naznačují lidé, kteří se s ním kdysi v Maroku potkali. Jak mi před svou smrtí řekl lobbista a bývalý Babišův obchodní partner z Maroka Peter Kovarčík: Základ Babišova jmění hledejte právě v Maroku, v obchodech, které tam dělal.

Kovarčík pouštěl na schůzkách celý příběh jen po střípcích. Celou mozaiku už jsme si nestačili dopovědět. Před šesti lety podnikatel zemřel, když uklouzl v koupelně.

Další z tehdejších Babišových spolupracovníků Ladislav Šidala v časopise Reportér zase tvrdil, že v Maroku dělali obchody spolu. Mimo rámec Petrimexu. A peníze pak v hotovosti vozili do Lichtenštejnska. „Půlka byla mých, půlka jeho. Byly to peníze z byznysu, který jsme dělali v Maroku,“ řekl Šidala. O jaký byznys přesně šlo, ani on neprozradil.

Pokud tedy Kovarčík před smrtí a následně i Šidala mluvili pravdu, Francouzi mimo jiné musí vědět, jak dnešní český premiér zbohatl, a hlavně: co přesně dělal v Maroku za obchody.

„V Maroku se tehdy všichni tihle lidé znali, jestli si někdo někam ulejval peníze, je vyloučeno, aby to francouzské tajné službě uniklo,“ dodal další z českých agentů.

Pořiďte si předplatné časopisu Neovlivní.cz a už vám žádný článek neuteče.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email