© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Andrej Babiš vyhrál ve městech. A dostal zřetelný návod, co dělat, pokud skutečně chce zvednout prezidentskou kandidaturu.
„Všichni se zase spojí proti nám,“ komentoval Andrej Babiš dopředu podzimní volby. Tím potvrdil, že se drží dosavadního politického stylu, tedy rozdělit veřejnost na své příznivce a nepřátele.
Znovu se ukázalo, že v komunálních volbách taková strategie funguje. Do kategorie příznivců se zařadilo ve větších městech až třicet procent voličů, na severu Moravy bylo horní hranicí pětatřicet procent hlasů. Na roztříštěné politické scéně to obvykle stačí k suverénnímu vítězství. Babišovo ANO získalo nejvíc hlasů v sedmnácti ze sedmadvaceti statutárních měst a v třiačtyřiceti z dvaasedmdesáti okresních sídel. Tak suverénní byla naposledy ODS v roce 2006, když získala ještě o čtrnáct okresů navíc.
Zmíněný přístup má slabiny, jak poznal bývalý policista Robert Šlachta, když stejný model použil v boji o radnici v rodných Pohořelicích. Předem varoval, že se proti jeho hnutí Přísaha předem domluvila celá místní scéna. „Někdo pracuje na radnici, jiný v kulturním domě, další ve škole. Jeden podporuje druhého a nezáleží na tom, do jaké politické strany patří,“ vysvětloval sousedům, proč je nezbytné, aby hlas hodili právě jemu. Jedině on totiž může odstranit opotřebované politiky v čele s ODS, kteří ovládají jihomoravské městečko už třicet let. Přesvědčování zabralo, expolicistu volilo dokonce 41 procent místních a jeho lidé získali devět z jednadvaceti míst v zastupitelstvu. Naplnila se ovšem i předpověď, že se proti Přísaze spojí pět ostatních stran a udrží ve funkci dosavadního starostu.
ČTĚTE TAKÉ: Nové důkazy v kauze Čapí hnízdo. Mohly Babiše zachránit
Také z toho důvodu se ANO nejvíc zaměřilo na středně velká města, kde se lidé tolik neznají jako sousedé z pětitisícových Pohořelic. Modelový příklad se odehrál v Kroměříži, kde kandidátka ANO získala s pomocí bývalého šéfa poslanců Radka Vondráčka 22 procent hlasů a sedm zastupitelských mandátů ze sedmadvaceti. Nebylo to příliš, ovšem o zbývající křesla na radnici se rozdělilo dalších devět stran. Poražení pak byli rádi, když si mezi nimi ANO vybralo spojence do městské rady.
Pro ovládnutí radnice je přirozeně bezpečnější získat vyšší počet hlasů a nespoléhat na to, že se ostatní strany nedokážou domluvit. Právě v tom přinesly komunální volby zásadní předěl. Na desítky lze počítat města, kde se zisk ANO v komunálních volbách zvětšil z dvaceti na třicet procent, nebo ještě víc. To se týká také Zlína, Prostějova, Přerova, Opavy, Teplic, Karlových Varů, Písku nebo Tábora. Supermany jsou v tomto ohledu Česká Lípa a nedaleký Nový Bor. Tam ANO zvýšilo zisk na dvojnásobek a dosáhlo hranice čtyřiceti procent.
Babiš při svém tažení nemilosrdně využil obav z rostoucích cen energií a v roli opozičního lídra inscenoval volby jako „referendum o vládě“ neschopné chránit občany před chudobou. Zřetelně mu to vyšlo v té části republiky, kde se to dalo nejvíc čekat, tedy v Karlovarském, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji včetně dalších enkláv v pohraničí, třeba Českolipska nebo Znojemska.
Právě na vzdálených okrajích republiky se lidé jen těžko brání krizím, rodinné rozpočty mají nejnižší rezervy a tamní voliči se dají nejsnáze strhnout k protestům. Proto výsledky komunálních voleb prokázaly, že se ekonomická a sociální propast mezi blahobytnými regiony v centrálních částech republiky a okresy na hranicích prohloubila.
Co řekly volby Babišovi k jeho případné kandiatuře? A jak mohou výsledků využít demokratičtí kandidáti? Čtěte v říjnovém časopise Neovlivní.cz, ještě pár dní je v sekci PŘEDPLATNÉ.