Co se dělo před střelbou. Interní šetření policie hledá bílá místa

Zatímco samotný zásah policie v budově univerzity vypadá na bezchybný, vyšetřování mapuje bílá místa v čase před vražednou střelbou na filozofické fakultě.

Policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů už druhý týden prověřují, co předcházelo masové vraždě, kterou před Vánoci na filozofické fakultě v Praze spáchal tamní student David Kozák. Jde zejména o odpověď na otázku, zda včasným propojením informací z Klánovického případu dvojnásobné vraždy otce a dítěte, z vraždy studentova otce a z registru zbraní byla šance masakru zabránit.


Foto: Alena Lom / Shutterstock.com

Přímo na místě střelby přitom byla policie do pěti minut od prvního zavolání svědků na tísňovou linku. Rovněž interní prověřování policie zatím podle zjištění informací Neovlivní.cz potvrzuje, že samotný zásah proběhl bezchybně.

“Zatím se tam neobjevila skutečnost, která by nasvědčovala nějakému přehmatu ze strany policie,” uvedl zdroj z bezpečnostní komunity obeznámený s průběhem šetření.

Ostatně i velitelé policie už den po střelbě na univerzitě oznámili, že samotný zásah byl v pořádku. “Rychlý příjezd policie zabránil dalšímu krveprolití. Střelec měl neskutečné zásoby, kdyby nebyl zahnán do kouta, tak by asi pokračoval,” podotkl tomu zástupce vedoucího odboru pohotovostní motorizované jednotky Josef Jeřábek. 

Jiný směr interního vyšetřování ale míří do hodin a dnů, které střelbě a policejnímu zásahu předcházely. Policie na zmiňované tiskové konferenci oznámila, že před střelbou neměla indicie, že student hodlá vraždit. Měli jen ze sms zaslané jeho kamarádce informaci, že chce spáchat sebevraždu. “Nebyla tam jediná indicie, že chce někomu ublížit,” uvedl šéf oddělení vražd pražské policie Aleš Strach.

Už více než hodinu a půl před střelbou ale jiná složka policie objevila na Kladensku v rodinném domě zavražděného střelcova otce. A současně tam našla funkční nástražné zařízení, podomácku vyrobenou bombu.

A do třetice: jméno Davida Kozáka měla zase jiná složka policie (pražská policie) vytipovaného spolu se čtyřmi tisícovkami dalších držitelů konkrétního typu zbraně, z něhož se střílelo v polovině prosince v Klánovicích. V tom samém registru zbraní pak byla zaevidovaná informace, že se student loni zjara během jednoho měsíce vyzbrojil rozsáhlým arzenálem včetně dlouhých zbraní. A nikomu to nepřišlo divné.

“Ty informace se zkrátka nepropojily. A jde o to, zda šlo o nešťastnou shodu okolností a smůlu nebo někdo něco zanedbal,” přiblížil směr vyšetřování zdroj z bezpečnostní komunity.

Generální inspekce bezpečnostních sborů nyní vyčkává na závěry šetření policie, které by mělo být hotové v polovině ledna.

“GIBS nyní sbírá a analyzuje dostupné informace, které pak porovná s tím, k čemu dojde policie v rámci svého interního šetření. Pak se teprve rozhodne, zda je důvod rozjet formální vyšetřování, tedy zda je tam něco, co nasvědčuje konkrétnímu pochybení,” popsal situaci již citovaný zdroj.

Souběžně s tím bezpečnostní složky nadále prověřují, zda David Kozák jednal na vlastní pěst a komu skutečně patřil účet na síti Telegram s jeho jménem, kde se objevily příspěvky o chystaném masakru. Ministr vnitra Rakušan sice veřejně tvrdil, že šlo o akt izolovaného jedince, jeho detailní profil včetně vztahové mapy ale také dosud nejsou hotovy. Začalo se na něm pracovat před Vánoci. V praxi to znamená, že experti sesbírají a protřídí všechny informace z mobilů, počítačů, sociálních sítí a vyslechnou jeho okolí. Teprve pak bude možné říct, jestli šlo skutečně o duševně vyšinutého osamělého střelce.

Zdroj náhledové foto: Alena Lom / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email