Co stojí ve zprávě OLAF o premiérově Čapím hnízdě

Evropský úřad pro boj s podvody OLAF konstatoval, že padesátimilionová dotace na Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše byla udělena neoprávněně. V žádosti o dotaci byly podle úřadu OLAF nepravdivé údaje, byly porušeny právní předpisy České republiky i unie a peníze na projekt úřad označil za nezpůsobilý výdaj. Vyplývá to z informací, které o zprávě OLAF shromáždila redakce Neovlivní.cz. Babišova administrativa dokument dosud tají, navzdory tomu, že se týká veřejných peněz. 50 milionů za premiérovo Čapí hnízdo nyní zaplatí všichni Češi.

Těch osmačtyřicet stránek vypracovaných bruselskými vyšetřovateli úřadu OLAF potvrzuje podle zjištění Neovlivní.cz dosavadní stanoviska české policie a žalobců: od počátku to byl podvod.

Zásadní jsou tři body zprávy:

  • V žádosti o dotaci byly nepravdivé údaje. OLAF je – stejně jako česká policie – přesvědčen, že farma Čapí hnízdo žádající o dotaci patřila ve skutečnosti do Babišova holdingu Agrofert a nikoli jeho dětem, jak dnes premiér tvrdí. Žadatelem tedy podle OLAF nebyl malý a střední podnik, kterým byly dotace určeny. Jak už v minulosti redakce Neovlivní.cz zveřejnila, nepravdivé byly v žádosti o dotaci i ekonomické údaje o životaschopnosti projektu a také o jeho financování. Jen díky tomu mohli úředníci středočeského dotačního úřadu pod vedením hejtmana za ODS Petra Bendla miliony přiklepnout.
  •  V kauze byly porušeny právní předpisy nejen České republiky, ale i Evropské unie. A to podle úřadu OLAF mimo jiné výše popsaným zastíráním skutečného vlastníka Čapího hnízda. Dotačních 50 milionů korun proto označil OLAF za takzvaně nezpůsobilý výdaj.
  • Dotace neměla být farmě Čapí hnízdo vůbec udělena. Farma Čapí hnízdo, která dnes spadá do svěřenského fondu ministerského předsedy Andreje Babiše, ve skutečnosti podle zjištění OLAF nesplnila podmínky pro udělení unijní finanční podpory. Neměla tedy na dotaci nárok.

Tato a další zjištění vedly podle informací Neovlivní.cz OLAF k doporučení, že Evropská unie má dotaci v plné výši vymáhat zpět a česká policie případ důsledně vyšetřit.

Tuzemské úřady vedené premiérovými lidmi – ministerstvo financí a středočeský krajský úřad – ale unijní orgány předběhly. Už na konci loňského roku Česká republika poslala do Bruselu žádost o vynětí Čapího hnízda z takzvané certifikace. To v praxi znamená, že po schválení tohoto kroku dotace nepůjde z unijních peněz, ale zaplatí ji čeští daňoví poplatníci.

Evropská unie v tu chvíli ztrácí nad případem jakoukoli moc, nemůže už jej dál vyšetřovat ani jej jakkoli dál řešit.

Premiér Babiš na zprávu OLAF reagoval slovy, že vyšetřování úřadu probíhalo nestandardně. A ministerstvo financí odmítlo zprávu, kterou obdrželo už před několika dny, zveřejnit. Argumentačně jim nahrálo státní zastupitelství, které tento týden oznámilo, že zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody bude součástí vyšetřovacího spisu české policie a proto její zveřejnění nedoporučuje. Detailní zdůvodnění tohoto nezvyklého kroku žalobci neuvedli.