© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Evropský úřad pro boj s podvody OLAF konstatoval, že padesátimilionová dotace na Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše byla udělena neoprávněně. V žádosti o dotaci byly podle úřadu OLAF nepravdivé údaje, byly porušeny právní předpisy České republiky i unie a peníze na projekt úřad označil za nezpůsobilý výdaj. Vyplývá to z informací, které o zprávě OLAF shromáždila redakce Neovlivní.cz. Babišova administrativa dokument dosud tají, navzdory tomu, že se týká veřejných peněz. 50 milionů za premiérovo Čapí hnízdo nyní zaplatí všichni Češi.
Těch osmačtyřicet stránek vypracovaných bruselskými vyšetřovateli úřadu OLAF potvrzuje podle zjištění Neovlivní.cz dosavadní stanoviska české policie a žalobců: od počátku to byl podvod.
Zásadní jsou tři body zprávy:
Tato a další zjištění vedly podle informací Neovlivní.cz OLAF k doporučení, že Evropská unie má dotaci v plné výši vymáhat zpět a česká policie případ důsledně vyšetřit.
Tuzemské úřady vedené premiérovými lidmi – ministerstvo financí a středočeský krajský úřad – ale unijní orgány předběhly. Už na konci loňského roku Česká republika poslala do Bruselu žádost o vynětí Čapího hnízda z takzvané certifikace. To v praxi znamená, že po schválení tohoto kroku dotace nepůjde z unijních peněz, ale zaplatí ji čeští daňoví poplatníci.
Evropská unie v tu chvíli ztrácí nad případem jakoukoli moc, nemůže už jej dál vyšetřovat ani jej jakkoli dál řešit.
Premiér Babiš na zprávu OLAF reagoval slovy, že vyšetřování úřadu probíhalo nestandardně. A ministerstvo financí odmítlo zprávu, kterou obdrželo už před několika dny, zveřejnit. Argumentačně jim nahrálo státní zastupitelství, které tento týden oznámilo, že zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody bude součástí vyšetřovacího spisu české policie a proto její zveřejnění nedoporučuje. Detailní zdůvodnění tohoto nezvyklého kroku žalobci neuvedli.