Cozy Bear a Fancy Bear: Útok na maily diplomatů jako test na volby?

Je to už skoro čtvrt roku, co se provalil zatím největší kybernetický útok na tuzemské úřady. Probíhal souběžně se čtyřmi dalšími ataky v evropských zemích. Za nimi podle vyšetřujících úřadů stojí týmy „medvědů“, hackerů spojovaných s Ruskem. Kdo ale hackoval po celý loňský rok počítače českých diplomatů? A máme se kvůli tomu bát manipulace s podzimními volbami?

Ve stejné době, kdy neznámí útočníci brouzdali po serveru českých diplomatů, probíhaly v Evropě podle zjištění, které jsme publikovali v nejnovějším tištěném magazínu Neovlivní.cz, další čtyři podobné útoky. Jeden na polské ministerstvo zahraničních věcí, druhý na počítačovou síť mezinárodní bezpečnostní organizace OBSE, třetí na e-mailové účty několika nizozemských úředníků. Poslední atak se pak týkal elektronické pošty norských úřadů, včetně mailů tamních diplomatů.

Metodika útoku hackerských skupin Cozy Bear (též pod pseudonymem APT29) a Fancy Bear (APT28). Grafika: Stickee, Wikimedia

Všechny zmiňované případy experti a tajné služby jednotlivých zasažených států připsali ruským hackerům. Konkrétně týmům zvaným Cozy Bear a Fancy Bear, které jsou spojovány s ruskými státními bezpečnostními složkami.

„Medvědy“ navíc už loni americké úřady označily za původce kyberútoků na tamní Demokratickou stranu.

Motivace útoků je různorodá. Jednou z nich je pak snaha ovlivnit v daných zemích volby. Ostatně Nizozemci coby jeden z terčů hackerů nic nepodcenili: při nedávných parlamentních volbách změnili způsob sčítání hlasů. Počítačový program, který řídí přepočítávání hlasů, zkrátka eliminovali. „Budeme se muset vrátit ke starému dobrému papíru,“ zdůvodnil to před volbami nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk.

Český případ nese hned několik shodných znaků jako všechny zmiňované útoky. V následujících měsících nadto Českou republiku čekají hned dvě události, které do značné míry mohou ovlivnit podobu země pro příští roky. V parlamentních volbách usiluje o premiérský post Andrej Babiš, v prezidentských pak chce obhájit křeslo hlavy státu Miloš Zeman.

Jde hackerům o volby? Kdo jsou Cozy Bear a Fancy Bear? Jak se pohnulo vyšetřování?

Čtěte v dubnovém magazínu Neovlivní.cz. Návod, jak jej získat, najdete zde: