ČT odstavila novináře z Reportérů. Kvůli placené cestě do Švédska

Ondřej Stratilík odjel na reportáž v Baltském moři, kdy cestu a ubytování veřejnoprávnímu novináři platila švédská zbrojařská asociace. Po roce to kdosi vytáhl.

Bezmála rok poté, co pořadem veřejnoprávní televize Reportéři otřásl vynucený odchod šéfa Marka Wollnera, přichází další reputační rána. Management zpravodajství podle zjištění Neovlivní.cz minulý týden odstavil z pořadu redaktora Ondřeje Stratilíka, který se specializoval na armádní problematiku.


Foto: Shutterstock

Důvodem je Stratilíkova loňská cesta za reportáží na ostrov Gotland. Dopravu a ubytování veřejnoprávnímu novináři neplatil zaměstnavatel, ale hradila ji třetí strana: konkrétně švédská zbrojařská asociace SOFF, soukromý subjekt, který zahrnuje většinu tamních zbrojních firem.

Ondřej Stratilík se tak dostal do situace, kdy jako reportér na jedné straně točí příspěvky o zbrojních zakázkách. A na druhé straně část zbrojařů mu hradí výdaje spojené jeho prací. Ocitl se tak v pozici, kdy jakákoli jeho reportáž může být snadno napadnutelná, že není nestranná. Bez ohledu na to, jak precizní a nestranný by Stratilík ve skutečnosti byl.

Redakce získala informace o Stratilíkově kauze z armádních kruhů. Odstavení novináře pak potvrdila na výslovný dotaz Neovlivní.cz jeho přímá nadřízená, šéfka Reportérů Aneta Snopová. A také sám reportér.

“Situace, ke které došlo, je nepřijatelná. Z toho důvodu považujeme další setrvání Ondřeje Stratilíka v pořadu Reportéři ČT za nemožné,” reagovala v sms zprávě bez bližších informací Snopová.


Na Reportéry si posvítím, říká nový šéf ČT. Jak to tehdy bylo s kauzou Wollner


Sám Stratilík, který se zbrojní a armádní agendě věnuje prakticky celou svoji profesní kariéru, odstavení nechápe. Hájí se tím, že mu cestu a její proplacení zbrojařskou asociací před rokem schválil tehdejší šéf Marek Wollner.

“Zatím mi bylo sděleno jen ústně, že mělo dojít k porušení kodexu. Ale v čem přesně, to já nevím. Informoval jsem tehdy svého šéfa Marka Wollnera, že je tady ta nabídka, kdy švédská asociace zaplatí cestu a ubytování. Cesta byla normálně oficiálně schválená. Kdo všechno další to věděl a schvaloval, to už nevím,” uvedl Stratilík, který své odstavení vnímá jako nespravedlnost.

“Chápu, že taková platba od třetí strany vyvolává otázky. Právě proto, že jsem si tím vším nebyl jistý, šel jsem za svými šéfy, aby to rozhodli. A oni řekli, jeď to natočit. Nastavili jsme si pravidla, jak ta reportáž má vypadat, aby nás nikdo nemohl za nic napadnout. Nebyl jsem navíc na té cestě sám. Byli tam ještě novináři z Lidovek a jednoho specializovaného armádního webu,” dodal Stratilík.

Bývalý šéf Reportérů Marek Wollner pro Neovlivní.cz potvrdil, že o platbě třetí strany věděl. “Nechápu, že se za něj teď nepostavili. Stratilík nic nezakrýval, informaci jsme měli všichni a kladli si otázku, jestli to je nebo není dobré. Byla to unikátní příležitost se v době války na Ukrajině a výbuchu plynovodu Nord Stream podívat na přímořskou hranici, jak se Švédsko brání případnému útoku z Ruska. Jinak bychom se na cvičení švédské armády nikdy nedostali,” vysvětluje motivaci Wollner.

Potíž je, že současní televizní šéfové trvají na tom, že o platbách od privátních subjektů nevěděli. “Tvrdí, že tehdy na poradách zazněla informace ve smyslu, že mu to platí švédská armáda. Informace, že šlo o privátní subjekty nadto ze zbrojařské branže, podle svého vyjádření rozhodně neměli,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z České televize, který je s výpověďmi manažerů obeznámen.


ČTĚTE TAKÉ: Čtyři mrtví z Dozimetru


Stratilíkova cesta na Balt se přitom odehrála už loni v listopadu. Během cesty novinář natočil “civilní” reportáž o běžném životě na strategickém ostrově Gotland, kam se vrátili švédští vojáci.

“Zatím jich je několik stovek, armáda ale plánuje v dalších letech jejich počet významně navýšit. Ostrov je totiž v dostřelu ruských raket umístěných v Kaliningradu. Jak tamní obyvatelé vnímají ruskou hrozbu, zjišťoval přímo na místě redaktor Reportérů ČT Ondřej Stratilík,” stálo v anotaci reportáže.

Ve stejné době nicméně finišovala zakázka pro českou armádu na dodávky obrněnců za desítky miliard korun. Fialova vláda pak letos v květnu oznámila, že je nakoupí právě od Švédů.

“V době přípravy reportáže už bylo jasné, že to dostanou Švédové. A právě proto jsme do reportáže doplňovali ještě tuto větu, aby to tam bylo. A nemohl být ani stín pochybností,” dodal Wollner.

Po roce si nicméně kdosi na Stratilíkovu reportáž vzpomněl a podle informací Neovlivní.cz na ni navedl nového ředitele České televize Jana Součka, který se opakovaně vyjádřil, že si na Reportéry posvítí. Souček si nyní k případu vyžádal veškeré informace, rozjelo se vyšetřování a vyústilo ve Stratilíkovo odstavení.

“Rok se neděje nic, na reportáž nikdy nepřišla žádná stížnost, a teď to někdo účelově vytáhne? V době, kdy Stratilík pracuje na reportáži o zbrojaři Strnadovi? Tu už odvysílat nestihl. Vnímám to celé skutečně účelově. Jaký je rozdíl mezi tím, když novináři létají na zahraniční cesty s vládní letkou nebo prezidentem, a když jedou se soukromou firmou? Vždycky přece záleží na integritě každého jedince. A tady v tomto konkrétním případě rozhodně nešlo o žádné PR ani žádnou protislužbu,” dodal Wollner.

Česká televize ve svém zpravodajství opakovaně čelila kritice, že nadbíhá vládním politikům. Zejména v éře Andreje Babiše nechávala provládní tváře promlouvat do éteru bez korekcí, jak pro časopis Neovlivní.cz před časem analyzoval expert na politický marketing Petros Michopulos.

Veřejnoprávní televize to ovšem roky „vyvažovala“ dvěma svými pořady. 168 hodinami a Reportéry ČT. V neděli a v pondělí v nich novináři soustavně vysílali reportáže o poklescích mocných. A proto také oba pořady čelí dlouholetému tlaku politiků typu Babiš, Okamura, Zeman či Klaus.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email