© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vláda dnes projedná další návrh, který navzdory zákonu o státní službě usnadňuje politikům zbavit se nepohodlných úředníků. Jde o takzvanou systemizaci na ministerstvu spravedlnosti, díky níž přijdou o svá křesla všichni čtyři odborní náměstci. A získají je zpět, jen pokud zvítězí v následném výběrovém řízení. Je to už několikátý krok, kterým současná vláda navzdory veřejným proklamacím fakticky podniká kroky k politizaci státní správy.
Nejsou to ještě ani dva měsíce, co sněmovna hlasy vládních stran ANO a ČSSD podpořených komunisty schválila vládní návrh změn zákona o státní službě. Včetně kontroverzního návrhu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, aby mohla nově státní tajemníky jednotlivých ministerstev odvolávat vláda.
Dosavadní praxe nic takového neumožňovala, mimo jiné právě proto, aby se klíčoví úředníci na ministerstvech při vládních obměnách nestřídali jak na běžícím pásu a zůstala zachována kontinuita úřadu. Zákon je měl mimo jiné chránit i před politickými čistkami.
A nyní dostali ministři na stůl další návrh, který ve svém důsledků usnadní týmu Andreje Babiše, aby se ve státním aparátu zbavil nepohodlných úředníků a dosadil tam sobě blízké. Tentokrát jde o takzvanou systemizaci na ministerstvu spravedlnosti, v rámci které přijdou o svůj post všichni čtyři odborní náměstci. Tedy ti, které má zákon o státní službě nejvíce chránit.
Jenže každý resort má jednou do roka možnost provádět organizační změny. Ta chystaná na spravedlnosti, o níž bude vláda dnes jednat, počítá se zrušením současných čtyř sekcí a tedy i čtyř náměstků. Nově by měly na ministerstvu fungovat sekce jen tři. Na vládě je dnes tento bod zařazen jako druhý s názvem “954/18 Systemizace služebních a pracovních míst s účinností od 1. ledna 2019.”
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek ale odmítá, že by změny byly vedeny politickými důvody. Tvrdí, že jde jen o úspory v resortu.
“Dnes vykonávají podobnou činnost různé útvary a to prostě nedává smysl. My jsme věcně navrhli sloučit příbuzné agendy. Díky tomu se mimo jiné zvýší předvídatelnost činnosti ministerstva,” zdůvodnil v rozhovoru pro HN chystané změny a dodal, že mít na svém poměrně malém ministerstvu tolik sekcí považuje za nedůvodný luxus.
Nelibostí nad podobou zákona o státní službě se dlouhodobě netají předseda vlády Andrej Babiš. “Zákon o státní službě, to bych ti přál zažít ten horor. Ten chudák Adam Vojtěch (ministr zdravotnictví za ANO, pozn. red.) tam má státního tajemníka (Ivo Beneda), který si z něho dělá srandu. Už od února. Dělá si, co chce, řídí si sám ministerstvo. Nic horšího jsem nezažil. Ve státní službě když někdo něco podělá, tak ty s tím nemůžeš nic dělat. Zákon o státní službě, absolutní horor,” zachytil Babišova slova před časem deník Blesk.
Dosavadní znění zákona, které premiér tak napadá, přitom schválila Sobotkova vláda, ve které osobně seděl. Kdyby tehdy navíc kabinet zákon nepřijal, nemohla by Česká republika rozjet čerpání unijních dotací ze strukturálních fondů v novém programovacím období. Pro Evropskou komisi bylo stěžejní odpolitizování státní správy a zamezení personálních turbulencí po volbách.