© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jde už o druhé svědectví o tom, jak premiérův holding získal sto milionů na toastový chleba.
Zkraje podzimu jsme vypátrali prvního svědka “zevnitř systému”, který prolomil mlčení a promluvil o tom, jak to bylo s dotací na toastový chleba pro premiérův Penam. Bývalý provozní ředitel firmy Michal Miskche potvrdil, že firma z holdingu premiéra neměla na sto milionů z unijních dotací nárok.
Mezitím Mikscheho vyslechla policie a bývalý manažer pod přísahou zopakoval svá původní slova pro časopis Neovlivní.cz. Evropská komise nato poslala do Prahy další z dopisů, v němž uvedla, že na střetu zájmů českého premiéra opravdu trvá. A Karel Havlíček v pozici ministra průmyslu se přesto nemá k tomu, aby sto milionů po premiérově firmě vymáhal. Udělá to podle svých slov až poté, co bude případ uzavřen.
V aktuálním vydání časopisu Neovlivní.cz nyní přinášíme nové svědectví dalšího z insiderů. I on potvrdil podezření vznesená proti Penamu.
Ještě před tím však mimořádně odemykáme původní výpověď bývalého vrcholového manažera Penamu Michala Mikscheho:
Provozním ředitelem Babišových pekáren byl několik let. Včetně období, kdy Penam začal stavět speciální linku na “chutnější a zdravější” toastový chleba, na níž získal sto milionů korun z veřejných peněz.
„Inovačního ale na lince není vůbec nic,“ říká dnes otevřeně Michal Miksche. „Všechno, co linka měla splňovat, bylo aplikováno již dlouhá léta před tím, a to přímo v Liekenu.“
Zmiňovaná německá pekárna Lieken patří také do premiérova holdingu. A Mikscheova slova současně potvrzují podezření, která loni v auditu vznesli unijní kontroloři a která dosud Penam popíral.
Jako jeden z klíčových důvodů, proč nemá být dotace proplacena, auditoři uvedli, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Lieken. Takže je vyloučeno, že šlo o jedinečnou technologii založenou na výzkumu, jak tvrdil Penam v žádosti o dotaci.
A jak se později snažil rozptýlit pochybnosti i celý premiérův holding. „Je to úplně jiná linka, na jiných technologiích,“ říkal o německé pekárně mluvčí koncernu Karel Hanzelka.
Jenže Mikscheovo svědectví staví případ do jiného světla, než premiérův holding tvrdí.
„Na dobu přípravy technologického zadání byl k projektovému týmu Penamu přidělený ‚poradce‘ z německé sestry. Před ukončením zadání na toast jsem rekapitulací dat a komunikace přišel na hrubou chybu v celém procesu: stroje nedokázaly v teplých měsících roku dosáhnout požadované teploty těsta. A musel se tam tedy instalovat technologický uzel. Pikantní na celé věci je to, že v Liekenu se potýkají se stejným problémem. Penam zkrátka díky poradci zkopíroval německé linky i s chybami.“
Michal Miksche to ví do detailu proto, že coby provozní ředitel pekáren měl na starost mimo jiné investice. Dnes už pro premiérovy fabriky nepracuje. Odešel dobrovolně po třinácti letech.
Jeho svědectví, které už má dnes zaznamenané policie v protokolu, je přitom zásadní. Kromě toho, že v Penamu šlo podle něj o stejnou technologii jako v Liekenu, Miksche upozorňuje, že firma nesplnila ani další základní podmínky, které se zavázala dodržet, aby získala stomilionovou dotaci.
„Není dodržen výkon linky, stejně jako teplota vymíseného těsta. Dále pak plynulá regulace času předkynutí. Celá technologie měla být vyrobena z materiálu vhodného pro styk s potravinou. Ovšem takzvaná kynárna je vyrobena z černé pozinkované oceli, která se vinou vlhkosti loupe. A tohle všechno měla odhalit kontrola z MPO, ale ta to zcela opominula,“ vypočítává Miksche. „Tyto nedostatky jsou jednoznačně nedodržením zadání. Tudíž měly být vyřazeny z dotací bez ohledu na to, jestli se jedná o inovaci, nebo ne.“
Inovativní výroba toastového chleba přitom podle bývalého provozního ředitele Penamu nebyla pravým účelem dotace: „V té době dosluhovaly dvě linky v Rosicích u Brna a maďarském Györu, technicky už byly takřka po smrti. Záměr byl postavit novou linku a po jejím spuštění Rosice odstavit úplně a Györ částečně. Nová linka v areálu PZL byla vyhodnocena jako optimální řešení, protože během výstavby mohly stávající linky vyrábět. Každopádně motivací nebyla žádná inovace, ale jen a pouze obnovovací investice. Teprve po studii proveditelnosti a z ní vzešlého cenového odhadu se ve firmě začal hledat způsob, jak akci zlevnit investičním titulem. A tehdy se začala ‚vyrábět‘ inovace.“
Premiérův Agrofert ale ani po Mikscheho výpovědi nepřiznal, že by pochybil. Mluvčí Karel Hanzelka pro Neovlivní.cz zopakoval, že linka byla inovační a Penam získal dotaci podle všech regulí. A ohledně vracení peněz pak pro ČTK dodal: “Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme.”
Konstrukci premiérova holdingu ale nyní nabourává kromě auditu Evropské komise, bývalého manažera Mikscheho ještě další svědek. Ve vyjádření pro časopis Neovlivní.cz potvrzuje, že Penam neměl na dotaci nárok.
Co přesně uvedl a díky čemu je detailně informován o lince na toastový chleba čtěte v Zimním speciálu Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE: