Data Covid-19: Česko jako v Itálii. První zdravotník zemřel ve stejný okamžik

Trend oficiálně nakažených v České republice kopíruje podle dat za neděli vývoj v Nizozemsku, které ve srovnatelné době fungovalo bez celonárodní blokace. Zdraví lidé se mohli volně pohybovat, živnostníci i firmy mohli obchodovat a veřejný život nebyl žádným způsobem paralyzován.

Státní statistika případů ale v ČR roste rychleji. Negativní trend nás přibližuje k podílům, které ve srovnatelném okamžiku vykazovalo nyní decimované Španělsko.

Podíly oficiálně nemocných v Německu či Itálii, kde dnes mají desítky tisíc případů a mnoho mrtvých, se Česku dál vzdalují. V poměru k populaci (Němců je 83 milionů, Italů 60,6) bylo ve srovnatelném období méně nemocných, než máme poslední dny v ČR.

A smutným detailem statistiky, který Česko přibližuje k tragické Itálii je fakt, že u nás zemřel první zdravotník. Sestra z Thomayerovy nemocnice podlehla nákaze v neděli.

Stalo se tak 18. den poté, co ČR překonala “Den 100”. Tím v modelu Neovlivní.cz měříme okamžik, kdy v zemi dosáhla statistika Covid-19 stovky případů (v ČR se to stalo mezi 11. a 12. březnem).

V Itálii zemřel první zdravotník, Roberto Stella, právě 11. března. Což byl také přesně 18. den po dosažení “Dne 100” v Itálii, kde nákaza propukla o několi týdnů dříve.

Italští zdravotníci v neděli zveřejnili zdrcující kritiku státu, který je nedokázal včas vybavit ochrannými pomůckami. Součástí otevřeného protestu byl i seznam jejich 50 kolegů, kteří boji z koronavirem od půlky března podlehli. Odkaz zde .

Byl to přitom Andrej Babiš, jehož vláda nedokáže ochránit lékaře, sestřičky a zdravotníky v první linii, kdo na adresu Itálie 1. března pronesl:  “Itálie zkrátka tenhle problém nezvládla a šíří tuto nákazu v Evropě.”


Štítky: ,