Databáze lží: Babiš, bába z galerie a kdo opravil Státní operu

«« Zpátky do databáze lží

Poslanec Andrej Babiš během svého čtyřhodinového vystoupení během středečního zasedání sněmovny použil prokazatelně lživý argument. Tvrdil, že “my” jsme opravili Národní muzeum a Státní operu. Důkazy jsou ale jednoznačné: není to pravda.


Ze slavnostního otevření Státní opery Andrej Babiš zveřejnil tento snímek. Foto: Hnutí ANO

Celá doslovná citace lídra opozičního hnutí ze sněmovny, kdy stačil urazit mimo jiné ředitelku Národní galerie, zněla: “Tady vidím ministra kultury, tak Nová scéna, pane ministře, když vás vidím, kdy bude Nová scéna? Kdy odvoláte tu bábu z té Národní galerie. Vždyť o je marné. Já jsem tam vzal Macrona, ukázal jsem mu francouzskou sbírku, kterou koupil Masaryk, dneska má miliardové hodnoty. Národní galerie, měli jsme krásný projekt, ne? Proč to neděláte? Nová scéna, my jsme opravili Národní muzeum, Státní operu, my jsme dělali Invalidovnu a další ty projekty, které potom tady pan premiér se nestyděl prodávat v rámci jejich 50 nebo 100 bodů úspěchu, naše práce.”

Andrej Babiš ale Národní muzeum ani Státní operu neopravil.

O opravě Národního muzea politici rozhodli dávno před jeho vstupem do politiky. Konkrétně v roce 2006 to byla vláda Jiřího Paroubka. A v témže roce také poslanci i vládní kabinet souhlasili s tím, aby tehdejší Fond národního majetku uvolnil na rekonstrukci peníze. Výběrové řízení bylo vypsané dávno před tím, než Andrej Babiš vůbec vstoupil do politiky.

Důkazem je tento dobový článek z médií. Nebo zpráva ze specializovaného portálu archiweb, kde se uvádí, že samotnou soutěž muzeum připravovalo už před jedenácti lety.

“V srpnu 2012 začalo muzeum chystat výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce, přípravy tendru, do kterých se vložilo i ministerstvo kultury a následně vláda, trvaly tři čtvrtě roku. Teprve v květnu 2013 tak mohlo muzeum vypsat otevřené výběrové řízení na opravu…Rekonstrukce začala poté, co stavbaři 20. dubna 2014 budovu oficiálně převzali,” stojí ve zprávě.

Stejně tak o rekonstrukci Státní opery nerozhodoval vůbec Andrej Babiš. Byla zahájena ještě před tím, než se Babiš stal premiérem. Konkrétně v březnu 2017.

“Vedení Národního divadla dnes symbolicky zahájilo rekonstrukci Státní opery v Praze. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži o provedení zakázky zvítězila firma Hochtief,” stojí v oficiální zprávě opery.

V době zahájení rekonstrukce Státní opery byl Andrej Babiš jen ministrem financí. Ani ve financování opravy ale žádnou významnou roli nesehrál. Stát totiž podle výše uvedené tehdejší zprávy rekonstrukci financoval z programu Péče o národní kulturní poklad, který byl schválený rovněž už v roce 2006.

Babiše navíc jen dva měsíce po zahájení rekonstrukce tehdejší premiér Sobotka z vlády vyhodil. Politik tak byl až do prosince roku 2017 řadovým poslancem.

Zprávy, v nichž by Andrej Babiš v těchto konkrétních opravách hrál nějakou roli, v mediálním archivu nejsou. Jsou tam naopak ty, v nichž je zachycen při slavnostním znovuotevření Národního muzea a Státní opery.

Na galavečer k ukončení rekonstrukce Národního muzea pozval politiky V4 a využil jej k politické prezentaci. “Lidé v Česku si podle něj mají víc věřit, přestat s nadáváním, brbláním a vykopáváním příkopů mezi sebou. „My na to máme. Myslím, že to cítíme všichni, tak ať to ví celý svět,“ konstatoval Babiš,” citovala jej Česká televize. 

Svého přítele Viktora Orbána pak pozval i na otevření Státní opery v lednu 2020. “Takže Státní opera. Nádherná budova s úžasnou akustikou i výzdobou. Skvělá rekonstrukce. Otevíráme ji dneska, přesně 132 let od jejího prvního otevření,” napsal k tomu tehdy Babiš do svého pravidelného hlášení.

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email