Databáze lží: Není to má priorita, říkal o reformě penzí Babiš. Teď za to tepe vládu

Lídr ANO vyčítá Fialově vládě, že to s důchodovou reformou vázne. Sám její přípravu vzdal, nebyla pro něj důležitá.

«« Zpátky do databáze lží

Andrej Babiš se po porážce v prezidentské volbě pomalu začíná vracet na scénu. A to způsobem sobě vlastním. Kritizuje svoji politickou konkurenci za něco, na co se sám vykašlal.


V kampani přišli AB senioři vhod Foto: Hnutí ANO

Konkrétně je to důchodová reforma, která Andreji Babišovi nyní dle jeho slov leží na srdci. A Fialova vláda na ní podle něj nepracuje.

“Vláda zatím vůbec žádnou důchodovou reformu neřeší. Žádný takový návrh zatím nikdo neviděl, jen o něm ministr Jurečka mluví. Skutečná důchodová reforma by se týkala až budoucích důchodců, tedy lidí, co dnes aktivně pracují,” tepal vládu v rozhovoru pro svůj list Mf Dnes.

“Místo toho ale ministr Jurečka řeší současné důchodce. Jim kvůli úsporám v rozpočtu bere peníze a chystá další změny v systému valorizací tak, aby důchody rostly pomaleji a současným penzistům to nekompenzovalo ani tu šílenou inflaci, proti které Fiala se Stanjurou nehnuli ani prstem,” dodal.

Andrej Babiš jakoby zapomněl, že byl čtyři roky premiérem a před tím ministrem financí a mohl důchodovou reformu připravit. Ostatně při svém vstupu do politiky v roce 2014 to sám slíbil.

Jenže nestalo se nic. Už jako ministr financí dostal na stůl expertní návrh, který si dokonce původně sám objednal. Pak se ale rozhodl ho ignorovat a dokonce řekl, že důchodová reforma není jeho priorita.

“Pokud to nikdo nevyřešil za dvacet let, já to nevyřeším za pár měsíců. Pan Vostatek mi dělal expertní názor, ale nechal jsem to být. Není to moje priorita. V rámci koalice bylo řečeno, že paní Marksová přijde s nějakým návrhem,“ řekl šéf ANO v roce 2015.

A situace se znovu opakovala v době, kdy byl premiér. Tehdy dokonce řekl, že neví, co to je důchodová reforma a nepovažuje ji za problém. Prostě podle něj postačí, když důchody budou nadále růst.

“Já nevím, co je důchodová reforma. Já vím, že budeme zvyšovat důchody,” prohlásil v roce 2020 v Partii na Primě. “Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím, že to bude víc než 15 tisíc korun průměr v roce 2021.”

Na důchodové reformě tehdy v jeho vládě pracoval tým sociálnědemokratické ministryně práce Jany Maláčové. Babiš si ale vytvořil svojí komisi s tím, že ta Maláčové je zpolitizovaná.

Výsledek? Nula. “Babišova komise ale mlčí a o žádných výsledcích své práce neinformuje. Jediné a zřejmě poslední setkání měla 3. února, její výsledky jsou ale neznámé a stejně i to, zda se nějaké další setkání vůbec odehrálo. Úřad vlády ani po třech urgencích neodpovědělo na dotaz, zda se expertní komise schází či jaké jsou z jednání výstupy,” napsal tehdy deník Echo24.

«« Zpátky do databáze lží


Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email