Databáze lží: Odchod do důchodu, daně a Fialova vláda

Letošní rok nejsou žádné volby na obzoru, ideální čas pro nepopulární kroky ministrů.

«« Zpátky do databáze lží

Existují politické lži v podobě předvolebních slibů, u kterých ti, co je vyslovují, sami vědí, že jsou neudržitelné. Mezi ně patří sliby Fialovy vlády, že navzdory vydrancovanému rozpočtu po éře Andreje Babiše noví ministři nebudou zvyšovat daně ani sahat na věkovou hranici pro odchod do důchodu.


Zbyněk Stanjura a Petr Fiala Foto: Úřad vlády ČR

Ačkoli obojí slibovali, dnes ministři současné vlády připouštějí, že bez porušení těchto prohlášení to nepůjde. Kromě stavu veřejných financí, který převzali po Babišovi, jim totiž čáru přes rozpočet udělala i Putinova válka na Ukrajině.

Po dani z mimořádných zisků tak letos přichází ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s úpravou daně z přidané hodnoty a sjednocením jejích nižších sazeb. A také s nápadem zvýšit daň z nemovitostí, která je po Estonsku v České republice druhou nejnižší v zemích OECD. Na přímé daně nicméně vláda dál sahat nehodlá.

“Vůle zvýšit daň z nemovitých věcí by byla. Pokud jako ODS odmítáme růst přímých daní, tak vám zůstávají jen nepřímé a majetkové daně. To je logické,” řekl Deníku N ministr financí.

Ještě před volbami v roce 2021 přitom ten samý Zbyněk Stanjura tvrdil: “Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na to doplatí, jsou právě nájemníci. To není správná cesta.” Dnešní ministr tato slova napsal na své sociální sítě.

Kromě daní z nemovitostí nyní ministři řeší doporučení Národní ekonomické rady vlády zvednout odvody OSVČ na zdravotní a sociální pojištění. A pak také sjednocení daňových sazeb a zvýšení daní u cigaret a alkoholu, kromě piva a tichého vína (nešumivé). A zvýšení hranice pro odchod do důchodu, jak oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Změna předvolební rétoriky a praxe při vládnutí přitom není nijak výjimečná. Něco jiného je slibovat voličům, aby politici získali jejich hlasy. A něco jiného nést odpovědnost za správu země.

Veřejně to přiznal například bývalý premiér Bohuslav Sobotka, který na adresu nesplněných slibů kdysi vládní ČSSD řekl: “Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí. Byli bychom blázni, pokud bychom trvali na něčem, co není ekonomicky reálné, a tlačili zemi do větších schodků jen proto, abychom prosadili naše politické sliby.” 

Fialova vláda má nyní před sebou období, kdy letos nejsou na obzoru žádné volby. Z hlediska voleb tedy ideální čas pro nepopulární kroky ke stabilizaci veřejných rozpočtů.

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email