Databáze lží: Robert Plaga a platy učitelů

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy.

«« Zpátky do databáze lží

Robert Plaga: Meziroční nárůst platu učitelů je 15 procent

Chystají se další protesty učitelů, vláda podle nich lakuje situaci ve školství na růžovo. Podívali jsme se tedy na jeden výrok ministra školství Robert Plagy (ANO), který zazněl v lednu v České televizi. Plaga tehdy oznámil meziroční nárůst platů učitelů o patnáct procent. Letošní průměrný učitelský plat tak má být podle něj 39 098 korun. (Stejné informace veřejně prezentoval i premiér Andrej Babiš.)

Robert Plaga o platech mluví i na tomto stranickém videu s názvem Ministr školství by vám chtěl něco hrozně důležitého říct.

Ministr školství Robert Plaga. Foto: vlada.cz

Jenže čísla mluví úplně jinak, jak upozorňují samotní učitelé. Ale také například pedagogická komora.

“Na průměrný plat nikdy nedosáhne polovina pracovníků – muselo by se jednat o medián a ten bude podstatně nižší vzhledem k nízkým platům učitelek mateřských škol… Ve skutečnosti činí od ledna 2019 nástupní tarifní plat učitele ZŠ a SŠ 28 020 Kč (11. platová třída) a nástupní plat učitelky MŠ může být pouhých 21 840 Kč (8. platová třída),” uvádí pedagogická komora.

Číslo 39 tisíc je podle údajů, které poskytlo samo ministerstvo školství, hypotetické. Naplněno bude pouze tehdy, pokud všichni učitelé letos dostanou o patnáct procent více než v roce 2018. A na to v rozpočtu nejsou peníze.

Když byl ministr školství konfrontován s tvrdými daty, svůj úvodní výrok o 39 tisících nakonec zmírnil. “Těch 39.000 je projekce průměru za rok 2019. To znamená, jestli se ho podařilo naplnit, budeme vědět na začátku roku 2020. Nikdy nepadlo, že to budou mít učitelé od ledna,” prohlásil v otázkách Václava Moravce.”

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.