Databáze lží: Schillerová a odměny pro manažery ČEZ

Nemyslím, že je to v pořádku, říká bývalá ministryně o odměnách, které se nastavily za její éry.

«« Zpátky do databáze lží

V době, kdy se lidé dozvídají další a další zdražování energií, vyšlo najevo, že manažeři polostátní společnosti ČEZ si vyplatí mnohamilionové odměny. Ke kritikům evidentně špatně načasovaného kroku se přidala i Alena Schillerová.


Foto: Hnutí ANO

“V době velké energetické krize si nemyslím, že je to v pořádku,” prohlásila Schillerová v rádiu Impuls z mediální divize Babišova holdingu.

A dodala, že odpovědnost padá na dozorčí radu ČEZ. “Přestože je ta společnost polostátní, je nějakým způsobem autonomní. Dozorčí rada rozhodla a nastavila podmínky odměny, která potom takto vyšla.”

Bývalá ministryně financí ovšem zapomněla dodat to podstatné: členy dozorčí rady, která odměny nastavila, si vybrala přímo vláda Andreje Babiše. Byli to tedy její lidé, kteří o tom rozhodli.

A poslední valná hromada, kdy se daly odměny představenstva upravit, byla rovněž v době fungování kabinetu. Toho kabinet, v němž Alena Schillerová seděla coby ministryně financí.

ČEZ je polostátní firma, kde má stát 70 procent a výkon akcionářských práv spadá pod ministerstvo financí. Do loňského prosince tedy přímo pod Alenu Schillerovou a ještě před tím pod Andreje Babiše.

Ani jeden z nich v loňském roce nepodnikl nic, aby manažeři takto vysoké odměny neměli.

Naopak, těsně před svým koncem ve Strakově akademii loni v listopadu potvrdili Daniela Beneše ve funkci na další čtyři roky. V té době přitom mohli minimálně s jeho odměnami v rámci podpisu nové smlouvy ještě zahýbat.

Parametry odměn sice skutečně navrhuje dozorčí rada, podle zvyklostí je to ale vždy s vědomím ministerstva financí coby zástupce hlavního akcionáře. A ve finále pak prémie schvaluje valná hromada, které se zástupci ministerstva rovněž účastní.

Poslední valná hromada byla loni v červnu. Nikdo z ministerstva vedeného Alenou Schillerovou ovšem výši odměn pro Daniela Beneše a spol. nijak nezpochybnil.

«« Zpátky do databáze lží


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email