Databáze lží: Stanjurovy sliby o miliardách z válečné daně

Chybná data ministrovi poskytli úředníci, které zdědil po Aleně Schillerové.

«« Zpátky do databáze lží

Když máte skvělý tým, slíznete smetanu. Když pro vás pracují lidé, na které se nemůžete spolehnout, máte smůlu. I když jste je zdědil.


Petr Fiala a Zbyněk Stanjura Foto: Úřad vlády

To se přihodilo i ministrovi financí Zbyňkovi Stanjurovi, když s odkazem na data od svých podřízených loni v říjnu avizoval, kolik stát vybere windfall tax neboli dani z mimořádných zisků vybraných firem, kterým stouply v důsledku krize zisky.

“Odhadujeme výnos z této daně na 85 miliard na rok 2023. Z toho 33 miliard bude z bankovního sektoru, zbytek bude převážně energetický sektor,“ uvedl loni v říjnu na tiskové konferenci Stanjura.

A o měsíc později to ve sněmovně zopakoval. “Závazek trvá. Věřím, že ho dodržíme.”

Velmi vysokou sazbou měly být zdaněny nejvýznamnější energetiky, petrochemie a největší banky. 

Jenomže ve skutečnosti to dopadlo úplně jinak. Aktuální výpočet ministerstva financí očekává na “válečné dani” jen 28 miliard.

Jak se to mohlo stát? Ministerstvo financí tvrdí, že úředníci odhad přehodnotili na základě vývoje cen energií a veřejně dostupných údajů o hospodaření bankovního sektoru v roce 2022. Upřesnění přišlo poté, co banky avizovaly, že stát může na miliardy zapomenout.

“Předpokládáme, že nebudeme platit téměř nic. Podle výsledků v roce 2022 a předpokládaných výsledků v roce 2023, za předpokladu, že se nic radikálního nezmění, nebudeme platit žádné velké částky,“ citovaly SeznamZprávy generálního ředitele ČSOB Aleše Blažka. “Desítky milionů? Ani to ne,” upřesnil.

Byli to vaši lidi

Může to nyní vypadat jako výmluva, ministr Stanjura nicméně už loni v listopadu mluvil o tom, že podklady pro prezentovaná čísla o očekávaných miliardách mu připravili úředníci. A prozradil, že úředníci, která mu data poskytli, jsou ti, které zdědil po Aleně Schillerové.

“Ty odhady, které paní poslankyně Schillerová tak zpochybňuje u příjmů z obou opatření, dělaly odborné útvary Ministerstva financí, kde jsem neprovedl žádné personální změny, tudíž to jsou odborníci, kteří léta pracují na Ministerstvu financí, které jsem tam nechal, které jsem nevyhodil a nepřivedl jsem si žádné jiné. Nedostali žádné politické zadání, nedostali ode mě žádné číslo, které do svých kvalifikovaných odhadů příjmů mají dát, a jak pan náměstek Kouba, tak pan náměstek Fojtík si za těmi čísly, která jsou v těch dvou různých materiálech, stojí, ale vznikala v jiném časovém horizontu,” prohlásil Stanjura ve sněmovně.

Byla to přitom právě vláda Petra Fialy, která po nástupu slibovala důkladnou očistu od lidí spojených s érou Andreje Babiše. Takzvaná deagrofertizace, jak to nazvali politici z vládní koalice, se ale zjevně nedaří.

Kdo se připraví po Stanjurovi?

«« Zpátky do databáze lží


Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email