Diplomy a minulost. Opožděná reakce může stát hlasy Nerudovou i Pavla

Dva hlavní demokratičtí kandidáti na post hlavy státu nedokázali včas a jednoznačně vyřešit problémy, které je ve finiši kampaně dohánějí.

Danuše Nerudová i Petr Pavel věděli, že mají ve své nedávné i dávné minulosti slabá místa. Ani jeden se ale nedokázal pořádně připravit, aby pochybnosti jednou provždy a včas rozptýlil.


Danuše Nerudová a Petr Pavel Foto: Tým Danuše Nerudové

Danuše Nerudová navíc ve chvíli, kdy podezření ohledně fungování Mendelovy univerzitě v její éře potvrdila v předběžných závěrech akreditační komise, zvolila taktiku Andreje Babiše: je to kampaň. “Do voleb zbývá 25 dnů a podle průzkumů jsem jedním z favoritů. Nepřekvapuje mě proto, že se objevují pokusy dehonestovat moji práci ve vedení univerzity na základě překroucených informací,” uvedla Nerudová.

Zprávy o předběžných výsledcích se v médiích objevily v pondělí, kdy je citovaly HN a Deník N. Danuše Nerudová ovšem obšírněji reagovala až třetí den, tedy ve středu. A novináři upozornili, že se prezidentská kandidátka dotazům na fungování univerzity dlouhodobě vyhýbá.

“Novináři ze Seznam Zpráv se podivují, že s nimi odmítá mluvit prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. My máme stejnou zkušenost. Akorát s námi nekomunikuje už od dubna, kdy jsme na problémy na jí dříve vedené Mendelově univerzitě upozornili,” uvedli na Twitteru redaktoři časopisu Hrot.

Nerudová má pravdu v jedné věci: informace o problematickém fungování univerzity nezametla pod koberec. “V této kauze jsem nebyla pytlák, ale hajný, co pytláka chytil. Nic jsem nezametla pod koberec a díky tomu se celá věc dostala k šetření nezávislého Národního akreditačního úřadu,” uvedla ve své obšírné reakci na zjištění akreditační komise.


ČTĚTE TAKÉ: Útok na Pavla režírovali byznysmeni s vazbou na Rusko


Proč jí ale důkladnější reakce na akreditační komisi trvala tři dny, to už neosvětlila. Stejně jako neosvětlila, proč se na celý problém pořádně nepřipravila.

Stejně jako Petr Pavel o své minulosti i Nerudová totiž věděla, že fungování univerzity je slabé místo. A sama to přiznává: “Nestalo se nic nového, jen se v souvislosti s kandidaturou znovu tematizuje stejný případ a já ho znovu ráda vysvětlím.”

A podobně mluví i Pavel ohledně svého studia, kdy se za komunismu připravoval na výsadek do zahraničí. A i on má pravdu: zpochybňování jeho minulosti se objevuje od chvíle, kdy jeho veřejné aktivity začaly směřovat k prezidentské kandidatuře. Minimálně od roku 2020.

I tak se ale stalo, že letos na podzim, kdy kandidaturu oficiálně oznámil, ho zaskočil se svým svědectvím jeho spolužák Pavel Beneš. Promluvil o jeho ideologickém smýšlení a údajném udání z kádrových důvodů. Ani Pavel nezareagoval hned, zpočátku se navíc vyjadřoval jen obecně. Každopádně za své působení v minulosti se veřejně omluvil, a to opakovaně.

Nakolik to bude voličům stačit, bude jasné už zkraje příštího roku.

Foto: Tým Danuše Nerudové

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email