Do honu na Krejčíře stát investoval 20 milionů

Pozn.: V pátek 27. listopadu odsoudil pražský městský soud Radovana Krejčíře nepravomocně k 15 letům vězení se zvýšenou ostrahou za tunelování společnosti Čepro a plánovanou vraždu celníka. Je přitom téměř jisté, že se Krejčíř do českého vězení nikdy nepodívá.

Český stát vynaložil přes dvacet milionů korun, aby vypátral uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a dostal jej před tuzemské soudy. Krejčíře sice tajní agenti objevili na Seychelských ostrovech a asistovali u jeho cesty do JAR, kde byl následně zatčen, české spravedlnosti ale Krejčíř zřejmě navždy unikl.

Detaily z utajované akce české policie a zpravodajských služeb získal deník Neovlivní.cz deset let od Krejčířova legendárního útěku z černošické vily. Vycházejí najevo právě v týdnu, kdy jihoafrická justice řeší další z řady vražd, z jejíhož objednání je podezřelý právě Radovan Krejčíř.

Speciální tým, který dostal za úkol podnikatele vypátrat, vznikl v létě 2005 – pár měsíců po Krejčířově útěku ze země. O náklady spojené s pátráním se podle zjištění Neovlivní.cz rovným dílem podělilo ministerstvo financí a ministerstvo vnitra, celkem šlo o 20 milionů korun.

“Nepotvrdím částku, ale potvrdím to, že když jsme dostali usnesení vlády, že se ho máme pokusit najít, řekli jsme si o peníze,” uvedl tehdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák,  jehož lidé vyrazili po Krejčířových stopách. (Ministerstva financí a vnitra otázku peněz odmítají komentovat s odkazem, že i usnesení kabinetu bylo v režimu tajné.)

Kauza nejslavnějšího uprchlíka
• červen 2005 – Radovan Krejčíř utekl ze své vily v Černošicích během domovní prohlídky, která se konala kvůli podezření z mnohamilionového podvodu a údajné vraždy nepohodlného svědka.
• září 2005 – Rozvědka Krejčíře vypátrala na Seychelách. Akci spustila vláda svým usnesením.
• 2007 – Krejčíř opustil Seychelské ostrovy, které mu začaly být malé a vydal se lodí do Jihoafrické republiky. Po příjezdu byl okamžitě zatčen. Zprávu o Krejčířově chystané cestě předal tamní policii český tým.
• 2015 – Krejčíř sedí už několik měsíců ve vazbě v Johannesburgu, mimo jiné kvůli nelegálním obchodům a podezřením z vraždy či únosů. Jihoafrická policie oznámila, že vyšetřuje víc jak 100 případů spojených s Radovanem Krejčířem.

Operace na dopadení Krejčíře byla usnadněná nepotvrzenou informací z podsvětí, že uprchlík zamířil na Seychely. “Obratem se nakoupila technika, investovalo se do odposlechů a GPS. První úkol zněl: ověřte, jestli není na Seychelách. Členové týmu proto vyrazili na ostrovy,” popisuje zpětně státní úředník seznámený s celou akcí.

Tajní agenti narazili na Radovana Krejčíře hned ten den, co na ostrovech přistáli. Jejich výhodou bylo, že i největší ostrov Mahé, kde se uprchlík usadil a kde také sídlí hlavní město, je malou destinací. Krejčíř seděl v jednom z luxusních podniku se svým spolupracovníkem Petrem Hrubým. Oba přijeli vozem z tamní půjčovny Hertz, auto si půjčili na jméno Hrubého.

Čeští špióni se na na oba muže pověsili a do druhého dne už měli sadu prvotních informací a fotek pohromadě: kde bydlí, kdo žije ve vile s ním (manželka, syn a Hrubý), čím jezdí. Všechno poslali do Prahy, kde pak úřady oficiálně oznámily: uprchlíka jsme našli a požádáme o jeho vydání.

To se však dodnes neuskutečnilo, úřady Seychelských ostrovů jej nevydaly, a když se pak přesunul do Jihoafrické republiky, tamní justice jej záhy začala sama stíhat. I přes neúspěch druhé – vydávací – části operace, kterou už měl na starost jiný tým, nikdo během honu na uprchlíka neuvažoval o únosu Krejčíře a jeho převozu do Prahy.

“Takové zadání nebylo. Bylo by to nelegální, a ani zpětně takovou věc nelze legalizovat,” podotkl již citovaný zdroj pro Neovlivní.cz.

Sám Radovan Krejčíř přitom během svého pobytu na Seychelských ostrovech vyrukoval s tvrzením, že ho chce česká rozvědka zabít v rámci údajné akce Lomikar. Zdůvodňoval to svým veřejným prohlášením, že tajně sponzoroval tehdy vládní sociální demokracii. Jenže záhy se jeho tvrzení ukázala jako nepravdivá – jak ta o politickém sponzoringu, tak ta o vražedné akci. Ze lži se usvědčil v odposlouchávaných telefonech sám Krejčíř.

Co odposlechla policie z jeho rozhovorů? Kdo měl přístup do Krejčířova počítače na Seychelách? A jak probíhal přesun do JAR, kde byl zatčen?

Další detaily z honu na uprchlíka již brzy