Dobré zprávy v éře koronaviru. Díl V.

I v éře koronaviru existují dobré zprávy. Soukromé firmy zčásti začaly suplovat roli státu: dovážejí ochranné pomůcky zdarma do nemocnic, nabízí kapacity pro výrobu roušek, své technologie a pomoc s komunikací. Nebo jde “jen” o vzájemnou solidaritu: Lidé jezdí nakupovat seniorům, studenti hlídají děti a nabízejí domácí výuku. Personál domovů seniorů zůstává s klienty v karanténě.

Pomáhají i nadace miliardářů z první desítky. Karel Komárek, majitel Sazky a naftový magnát, přišel s rychlými granty na podporu seniorů.

Právě staří lidé v domovech patří mezi skupinu obyvatel nejvíce ohroženou koronavirovou nákazou. Vláda nezajistila personálu domovů ochranné pomůcky a nákaza se v posledních dnech začala dramaticky šířit i mezi jejich klienty.

Podstata pomoci Komárkovy nadace spočívá v rychlém přísunu peněz, kterých je nyní v domovech, ale i v organizacích, které se zaměřují na pomoc, kvůli koronavirové epidemii akutní nedostatek. Podpora je určena neziskovým a nestátním organizacím, které jakýmkoli způsobem pomáhají seniorům ohroženým opatřeními, která souvisí s pandemií koronaviru.

Tým nadace je připraven žádosti posoudit do tří pracovních dnů a předložit je správní radě k vyjádření. “Naším záměrem je reagovat rychle, aby se naše pomoc k žadatelům o grant dostala rychle a bez prodlení. Finanční podpora v rámci jedné žádosti může být přidělena ve výši minimálně 20 000,- Kč a maximálně 200 000,- Kč. Může být přidělena i opakovaně, vždy na základě nové žádosti žadatele,” uvedl ředitel nadace Luboš Veselý.

O granty je možné žádat zde.

K seniorům směřují svojí finanční pomoc finančníci z EPH a J&T Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Nejnověji vyzvali managementy domovů pro seniory, aby na této adrese vyplnily kontaktní údaje a specifikovaly své potřeby. Podnikatelé jim slibují zajištění především respirátorů.