Nový magazín Neovlivní.cz: Dostihy a sázky

Milí čtenáři,

také se snažíte pochopit, kdy a kde se stalo, že se z přijímaček na víceletá gymnázia staly Dostihy a sázky?  Bez peněz a příslušnosti ke správné vrstvě dnes mají děti jen minimální šanci uspět.

A právě tomuto tématu, které považuji za nesmírně důležité, jsme věnovali titulní stranu květnového magazínu Neovlivní.cz. Pavel Vrabec v důkladné analýze rozebírá, odkud se nerovnosti v přístupu ke vzdělání vzaly a k čemu vedou. Dohledali jsme data. A nabízíme i sloupek bývalého kolegy novináře Mirka Čepického, který se svými dětmi ono mistrovství světa v přijímačkách absolvoval letos už podruhé. Vypočetl, kolik času, energie, peněz a stresu znamená snaha neošidit své dítě během příprav na zkoušky.

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze ».

V tradičním profilovém rozhovoru se tentokrát představí architekt a čerstvě jmenovaný děkan Fakulty umění a architektury liberecké techniky Osamu Okamura. Bylo by od nás pokrytecké nezeptat se ho, jak se stane, že v jedné rodině vyrůstají tak rozdílní bratři. Ale interview je především o jeho pohledu na současnou českou architekturu, na stavby, které snesou mezinárodní srovnání a na to, jak vnímat prostor kolem nás.

Soustavně mapujeme čínský byznys. Respektive: přísliby byznysu, který jaksi nepřišel. Loni v březnu jsme pro vás do magazínu sepsali Pandoptikum – čínské bajky o CEFC, v aktuálním čísle najdete další kapitolu. Dohledali jsme, čí peníze tu vlastně Tvrdíkovi Číňané utráceli.

Andrej Babiš hraje o vše. V bruselském zákulisí vrcholí bitva, která může být rozhodující nejen pro jeho další osud, ale i pro miliardový byznys holdingu Agrofert. Součástí hry je i přetlačovaná českého předsedy vlády s německou kancléřkou Angelou Merkel a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Popsali jsme to v Tématu měsíce.

A máme pro vás i něco na odlehčení. Hru Chyťte Andreje, která shrnuje naše tři roky s kauzou Čapí hnízdo.

Co tam máme dál?

Třeba detaily vládního plánu, jak přimět velké zahraniční hráče, kteří odvádějí daně v cizině, aby tu po sobě nechávali více peněz.

Kolegyně Marie Bastlová se podívala na to, proč a jak ČSSD utrácí, když se blíží neúprosně blíží moment, kdy už se nevyhne obří platbě dědicům advokáta Zdeňka Altnera, který partaji vybojoval Lidový dům.

Markéta Chaloupská zase provedla “Účtování za velkým Čápem”. S odstupem dvou let se podívala, co zůstalo z kauzy fotbalové korupce, která dopadla na tehdejší velká jména sportovního byznysu: Miroslava Peltu a Miroslava Janstu.

V nové rubrice Retro pak šéfeditorka Neovlivní.cz Simona Holecová plasticky popsala dění dvacet let staré. Vrátila se do dnů, kdy Češi museli vůbec poprvé ukázat spojencům v NATO, jak silní jsou partneři. A které tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi už asi navěky přišily výrok, který nikdy neřekl. Ten o „humanitárním bombardování“.

Inspirativní čtení vám přeji.

 

Sabina Slonková