Dragoun do Olomouce, v čele GIBS jej má nahradit jeho náměstek Hendrych

Dosavadní šéf inspekce vyhrál konkurs o “parník”. Personální rošáda vlivných funkcí, v nichž je možné ovlivňovat politiku, je tak u konce.

Favoritem na nového šéfa vlivného úřadu Generální inspekce bezpečnostních sborů je podle zjištění Neovlivní.cz dosavadní náměstek Vít Hendrych. Vláda by jméno nového šéfa GIBS měla oznámit do konce srpna.

“Hendrych zatím premiérovi vychází jako nejlepší volba. Námitky nemají ani koaliční strany,” uvedl vládní politik, který je o výběru šéfa GIBS informovaný. Výběr Hendrycha potvrdil i další zdroj z bezpečnostní komunity.

Premiér a jeho ministr spravedlnosti Foto: Úřad vlády

GIBS vyšetřuje zločiny policistů, celníků a vězeňských dozorců, v případě zneužití však lze přes úřad torpédovat i politicky citlivé kauzy. A to třeba odstavením nepohodlných policistů od případu.

Bývalý policista Hendrych v minulosti působil jako bezpečnostní ředitel na ministerstvu dopravy. Když tam v éře Babiše začal úřadovat ze zákulisí Jaroslav Faltýnek, z resortu odešel. A následně začal pracovat na GIBS.

Rošádou koalice vyřešila problém, co s Dragounem, kterému současní vládnoucí politici nevěřili. Dragoun byl jmenován do čela GIBS v roce 2018 v éře vlády Andreje Babiše, důvěru současné vládní koalice si proto nikdy nezískal.

Bývalý lounský státní zástupce Dragoun přitom nikdy nebyl Babišův člověk, strany vládní koalice ho ale ve vedení GIBS už dál nechtěly. Poslední půlrok probíhala podle zjištění Neovlivní.cz zákulisní vyjednávání, zda ho premiér nyní v srpnu ve funkci potvrdí nebo jej koaliční politici dotlačí k odchodu.

Nakonec se uvolnilo místo v Olomouci, když po krátkém čase ve funkci překvapivě rezignoval tamní vrchní státní zástupce Radim Daňhel. Původně VSZ v Olomouci vedl Ivo Ištvan, známý zásahem na Úřadu vlády v éře Jany Nagyové a dalšími akcemi společně s Robertem Šlachtou. Rezignoval po nástupu Fialovy vlády.

Dragoun se přihlásil do výběrového řízení a minulý pátek koalice oznámila, že zvítězil. Podle informací Neovlivní.cz vyhrál “o parník”, například i nad spojencem Lenky Bradáčové, žalobcem Adamem Bašným.

Poté, co vyhrál, koalice už neměla argumenty, jak jej od vlivu odstavit. Navíc, jak už jsme popsali, politici nikdy neměli konkrétní argumenty.

“Ve funkci se choval extrémně slušně, premiér proti němu neměl žádnou konkrétní výhradu, ale ta potřebná důvěra tam zkrátka nebyla. Dvakrát prošel kolečkem u koaličních politiků, kteří mu do očí nesdělili žádné výhrady. Když se to pak řešilo na koaličním jednání, nikdo z nich ho ale nepodpořil, aby ve funkci dál pokračoval. Končí,” popsal zákulisní jednání spolupracovník premiéra Petra Fialy.

Sám Dragoun se poslední měsíce ve svém okolí netajil tím, že podporu vládních politiků necítí. Odejít sám ale nechtěl.

“Čekal, jestli ho natvrdo vyhodí. Získal dojem, že především část lidí z ODS, ale i někteří politici TOP 09 i STAN ho ve funkci nechtějí. A on sám jim to ulehčovat nechtěl,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj, který o tom s Dragounem mluvil.

Co do srovnání vlivu je přitom pozice vrchního státního zástupce silnější, než post šéfa GIBS. V Olomouci bude mít Dragoun pod palcem trestní řízení, která se vedou i proti politikům. Napříkad bytovou kauzu, v níž policie vyšetřuje politiky ze současné vládní koalice.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email